7 فایده ی رتینول که انکار نکردنی است

رتینول چه فوائدی دارد؟

7 فایده ی رتینول که انکار نکردنی است

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

از کودکی شنیده ایم که ویتامین ها برای ما مفید هستند. اما شاید به ذهنمان نمی رسید که فایده ی رتینول برای پوست ،که یکی از مشتقات ویتامین A است، چقدر می تواند در زیبایی و پیشگیری از پیرپوستی موثر باشد. در درمان چین و چروک گرفته تا لک های پوستی و جوش و منافذ باز، می تواند از رتینول استفاده شود. در این مقاله در مورد اینکه رتینول چیست، 7 فایده ی انکار نکردنی رتینول برای پوست، عوارض احتمالی و تفاوت رتینول با ترتینوئین که هر دو جزو دسته ی رتینوئیدها هستند صحبت می کنیم.

رتینول چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

همانطور که می دانید ویتامین آ یکی از مواد حیاتی برای سلامت بدن است. رتینوئید ها یک سری ترکیبات شیمیایی مرتبط با ویتامین آ هستند. از این بین رتینول یکی از زیر گروه های رتینوئید ها می باشد که خواص زیادی برای پوست دارد. البته سایر هم خانواده ای های رتینول، مثل ترتینوئین، رتین آلدهید و رتین پالمیتات هم هستند که برای پوست استفاده می شوند. اما رتینول در بین رتینوئید های بدون نسخه از بقیه قویتر است و نتایج سریع تری بر جای می گذارد.
رتینول هنگام تماس با پوست می تواند از لایه ی اپی درم عبور کند و به لایه ی میانی پوست یا درم برسد. لایه ی درم جایی است که سلول های فیبروبلاست مسئول ساخت رشته های کلاژن و الاستین و تقویت قوام پوست هستند. رتینول طی واکنش هایی باعث می شود که کلاژن و الاستین بیشتری در پوست ساخته شود. همچنین با تحریک تقسیم سلولی کاری می کند که پوست از درون شروع به ساخت سریع لایه های جدید کند و در نتیجه غیر مستقیم پوست لایه برداری می شود.
در نتیجه بعد از حدود 8 تا 12 هفته استفاده ی مداوم از رتینول، می توانید شاهد این 7 فایده ی رتینول برای پوست خود باشید.

1.  پوست چند درجه روشن تر می شود

پوست سطح وسیعی دارد و در معرض آسیب های محیطی بسیاری است. در نتیجه مهم است که ما در طول روز از ضدآفتاب و مرطوب کننده ی مناسب برای کمک به پوست استفاده کنیم. با این حال خیلی افراد یا مراقبت کافی از پوست خود ندارند و یا با وجود مراقبت صحیح هنوز به نتیجه ی دلخواه خود نرسیده اند. رتینول یک ماده ی عالی است که می تواند با تحریک تقسیم سلولی و تولید سلول های جدید، آرام آرام پوست را لایه برداری کند. در نتیجه پوست جدید سفید تر و سالم تر از پوست قبلی است.
واضح است که برای مراقبت از پوست جدید و روشن، باید حتما استفاده از ضدآفتاب را جدی تر بگیرید.

رتینول را بدون ضدآفتاب نزنید

2.  پوست قوام و سفتی بیشتری پیدا می کند

در کنار روش های کلینیکی مثل هایفوتراپی، آر اف فرکشنال، آر اف نیدل فرکشنال، نیدلینگ، مزوتراپی، پاکسازی پوست و … که می توانند به سفتی و رفع افتادگی پوست کمک کنند، رتینول هم این توانایی را دارد. در واقع رتینول با همان مکانیسم تحریک تقسیم سلولی و فعالیت فیبروبلاست ها، کاری می کند که پوست خاصیت کشسانی و قوام بیشتری پیدا کند. گویا پوست بدون محرک خارجی و از درون در حال جوان شدن است. این مورد هم، اهمیت استفاده از ضدآفتاب و مرطوب کننده ی مناسب را برای ماندگاری نتایج بیشتر می کند.

رتینول در کنار ضدآفتاب و مرطوب کننده ی مناسب از پیری پوست جلوگیری می کند.

3. چین و چروک پوست کمتر می شود

یکی از درمان های چین و چروک صورت استفاده از لایه بردار است. لایه بردار با حذف سلول های مرده ی سطح پوست و تحریک ساخت سلول های جدید، باعث کاهش وضوح چین و چروک می شود. رتینول به شیوه ی غیر مستقیم این کار را انجام می دهد. در واقع فایده ی رتینول این است که با تحریک تقسیم سلولی از درون، کاری می کند که لایه های بیرونی پوست زودتر ریزش پیدا کنند. به همین علت است که بعضی افراد حتی متوجه پوسته پوسته شدن پوست خود هم می شوند. به مرور و با استفاده ی مداوم و مراقبت صحیح، لایه ی بیرونی پوست بسیار صاف تر، نرم تر و شفاف و روشن تر از پوست قبلی است. البته این به معنای لزوم مراقبت بیشتر از پوست هم هست.

4.  جوش های پوست از بین می روند

در درمان جوش های متوسط تا شدید رتینول یک گزینه ی عالی است. در واقع رتینول با خاصیت آنتی اکسیدانی و تحریک تقسیم سلولی، کاری می کند که التهاب جوش کمتر شود و زودتر به سطح پوست برسد. همچنین منافذ گرفته ی پوست باز می شوند و از بروز جوش در آینده جلوگیری می شود. در نتیجه در زمانی کمتر از پوست صاف خود لذت می برید. نکته ی مهم این است که در ابتدا ممکن است جوش ها با رتینوئید ها بدتر شوند. این حالت موقتی است و اگر به آنها حساسیت نداشته باشید، به مرور پوست با این مواد آشنا می شود. در نتیجه مصرف محصولات را ادامه دهید. کمک به درمان جوش نه تنها فایده ی رتینول است، بلکه رتین آ یا ترنیتوئین هم برای این منظور استفاده می شود. در واقع پزشکان خصوصا برای موارد جوش های شدید، داروهای ترکیبی ترتینوئین را نسخه می کنند.

5. لک های پوستی کمرنگ می شود

لایه بردار و روشن کننده دو پایه ی درمان های ضد لک هستند. رتینول به تنهایی و در کنار فواید دیگر، هم روشن کننده و هم لایه بردار است. در نتیجه کسی که از رتینول استفاده می کند متوجه کمرنگ شدن کک و مک، لک جای جوش یا لک پس از التهاب و حتی لک بارداری یا ملاسما می شود. مسلما اگر در کنار رتینول برنامه ی درستی برای استفاده از روشن کننده و لایه بردار داشته باشید، در زمان کمتری متوجه روشنی قابل توجه می شوید.

6. منافذ پوست را کوچک می کند

راه حل های کاهش سایز منافذ پوست با روتین پوستی بسیار متنوع است. در واقع به ترکیبی از لایه بردار ها، خصوصا لایه بردار های حاوی سالسیلیک اسید، کرم روشن کننده، پاکسازی دو مرحله ای و رتینول در کنار روتین مراقبتی همیشگی نیاز داریم. همه ی این موارد باعث می شوند که منافذ پوست کوچکتر و کم عمق تر شوند و کمتر به چشم بیایند.

برای تنظیم ساعت مشاوره با دکتر داروساز مجموعه و گرفتن روتین پوستی مناسب خودتان اینجا کلیک کنید

7. پوست را یک دست می کند

عواملی که می توانند یکدستی پوست را کاهش دهند لک های پوستی، منافذ باز، جوش و چروک هستند. تمامی این موارد نسبت به رتینول واکنش می دهند. در واقع بعد از گذشت حدود 8 تا 12 هفته مصرف مداوم و همراه مراقبت صحیح، فایده های رتینول برای پوست شما مشخص می شود.

 

:منابع

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-does-retinol-work

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *