آر اف نیدل فرکشنال چیست؛

کاربرد و مزایای آر اف نیدل فرکشنال چیست؟

آر اف نیدل فرکشنال چیست؛

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از اقدامات موثر در از بین بردن لکه های پوستی آر اف نیدل فرکشنال است. دستگاهی که همزمان چندین کار را برای پوستتان انجام می دهد. در نتیجه زمان بسیار کمتری را برای رسیدن به هدفتان صرف می کنید. زمانی که چند روش برای جوانسازی پوست با یکدیگر ترکیب می شوند، اثربخشی چندین برابر بیشتر خواهد شد. ولی مکانیسم اثر آر اف نیدل فرکشنال چیست؟ آر اف فرکشنال سوزنی چه نوع لکه هایی را از بین می برد؟ خطرات این روش چیست؟ چگونه تاثیر بیشتری از آر اف بگیریم؟ اینها مواردی است که اینجا به شما می گوئیم.

حقیقت آر اف نیدل فرکشنال چیست؟

برخلاف تصور بیشتر مردم، تکنولوژی آر اف همان لیزر نیست؛ در جواب سوال آر اف نیدل فرکشنال چیست؛ این داستگاه دارای نوعی امواج رادیوفرکوئنسی است که با طول موج امواج لیزر متفاوت است.

در آؤ اف نیدل فرکشنال سوزنی؛ یک هندپیس کوچک بر روی دستگاه قرار داده می شود که با کمک آن یک سری سوزن ریز به پوست وارد می شوند و امواج گرما را وارد قسمت درم در پوست می کنند. به این ترتیب پوست تحت تاثیر امواج رادیوفرکوئنسی قرار می گیرد.

دستگاه آر اف نیدل فرکشنال می تواند لایه ی میانی پوست یا لایه درم را تحریک به بازسازی کند. این امواج با تولید گرما در ناحیه ی درم پوست، باعث آسیب جزئی به آن می شوند و در دراز مدت تولید رشته های کلاژن و الاستین توسط سلول ها را بیشتر می کنند. نیدل هایی هم که در سر دستگاه قرار دارند، منافذی به کوچکی منافذ پوست ایجاد می کنند تا بافت جدیدی در این نواحی ایجاد شود. در نتیجه پس از آر اف فرکشنال سوزنی، پوست سفت تر و صاف تر می شود.

آر اف نیدل فرکشنال چیست

آر اف فرکشنال تکنولوژی جدید تری نسبت به آر اف است و همانطور که از اسمش پیداست تکه تکه پوست را مورد هدف قرار می دهد. در نتیجه به جای اینکه کل پوست یک ناحیه تحت تاثیر امواج قرار بگیرد، تنها بخش هایی با فاصله ی مناسب انتخاب می شوند. این کار باعث می شود که بخش هایی که آسیب ندیده اند، به بخش های آسیب دیده کمک کنند و اثر بخشی بیشتری ایجاد شود.

مزایای آر اف نیدل فرکشنال چیست

زمانی که سلول های سازنده ی کلاژن و الاستین پوست، یعنی فیبروبلاست ها، توسط آر اف سوزنی تحریک شوند؛ می توانند دوباره به ایام برنایی و جوانی برگردند. در نتیجه برای مدت چشمگیری بافت پوست را استوار تر و صاف تر نگه می دارند. اثرات آر اف نیدل فرکشنال شامل موارد زیر است:

 • کمک به کوچکی منافذ پوست
 • بخشی از پوست که مورد تابش آر اف می گیرد بافت سفت تر و جوان تری پیدا می کند.
 • لاغری غبغب
 • ترک های چاقی لاغری یا استریا به علت کمبود رشته های کلاژن و الاستین در بعضی بخش های پوست به وجود می آیند.‌ این نواحی به سرعت چاق یا لاغر شده اند و پوست نتوانسته است با آن سرعت کلاژن مورد نیازش را بسازد. پس با تحریک کلاژن سازی می توانید پوست یک دست و صاف خود را دوباره برگردانید.
 • آر اف سوزنی یا آر اف نیدل فرکشنال، از دو تکنولوژی امواج رادیو فرکانس و نیدل همزمان استفاده می کند. پس می تواند روی همه ی چروک ها با عمق های متفاوت اثرگذار باشد. البته چروک های ریز و خطی معمولا محو می شوند و چروک های درشت کم عمق تر.
 • معمولا جای جوش و جای زخم که به صورت فرورفتگی یا تیرگی هستند، به خوبی با فرکشنال سوزنی از بین می‌روند.

تعداد جلسات آر اف نیدل فرکشنال چقدر است؟

بستگی به شرایط و مشکلات پوستی زیباجو، به خصوص سن؛ تعداد جلسات متفاوت است.

به طور مثال معمولا افراد بالای 40 سال به شش تا هشت جلسه فرکشنال سوزنی ماهی یک بار، و افراد زیر 40 سال به چهار تا شش جلسه ماهیانه نیاز دارند. برای ماندگاری نتایج، فقط لازم است که سالی یک بار به کلینیک مورد اطمینان خود مراجعه کنید و حواستان به مراقبت های پوستتان باشد.

عکس قبل و بعد از جلسات آر اف

اگر مرتب ضد آفتاب خود را تمدید نکنید؛ یا اینکه پوستتان از بی آبی دچار منافذ باز شود؛ عملا از آر اف نیدل فرکشنال نتیجه نمی گیرید. پس برای بهترین نتیجه، نسبت به توصیه های تکنیسین یا پزشک مجموعه مسئولیت پذیر باشید.

عوارض آر اف نیدل فرکشنال

مانند هر پروسه ی کلینیکی دیگر، ممکن است عوارضی مثل قرمزی، خارش، التهاب، جوش و یا حتی تبخال ایجاد شود. اما برای کاهش این عوارض، مراجعه کننده عزیز به خوبی مشاوره می شود تا ریسک های احتمالی پیدا و ارزیابی شوند. همچنین بعد از هر جلسه آر اف نیدل فرکشنال، التهاب پوست با ماساژ یخ کاهش پیدا می کند.

در کلینیک بلفی پزشک بعد از معاینه و با توجه به سابقه ی پزشکی شما، ممکن است مکمل های تخصصی هم برای شما تجویز کند. به طور مثال مکمل کلاژن برای گرفتن نتیجه ایده آل از آر اف فرکشنال سوزنی؛ و همچنین برای اینکه التهاب زودتر فروکش کند، مکمل آناهیل تجویز می شود.

روش هایی مانند co2 فرکشنال هم می تواند در موارد زیادی به مشکلات پوستی کمک کند؛ اگر به روش دیگری جر آر اف نیدل فرکشنال فکر می کنید می توانید به co2 فرکشنال هم فکر کنید.

نکاتی برای رفع عوارض

با دقت به نکاتی که به شما توصیه می کنیم، احتمال بروز این عوارض بسیار پایین می آید؛ اما نکته ی مهم تر این است که اگر شرایط زیر را داشتید، بهتر است فعلا برای فرکشنال سوزنی اقدام نکنید:

  • در حال مصرف راکوتان هستید و یا به تازگی مصرف آن را قطع کرده اید.
  • دچار عفونت پوستی هستید و یا بیماری نسبتا شدید پوستی دارید.
  • در حال شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستید؛ و یا اینکه داروهایی مثل ضدانعقاد ها استفاده می کنید.
  • باردار هستید
  • اصطلاحا بدزخم هستید و یا جای زخم هایتان به صورت بافت کلوئید، گوشتی و برآمده، باقی می ماند.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا نمی دانید ممکن است جای زخم شما چقدر بماند، حتما با پزشک کلینیک قبل از انجام آر اف نیدل فرکشنال صحبت کنید‌.

عوارض آر اف نیدل فرکشنال

در کنار این روش می توانید روش های مراقبت از پوست در جوانی را مطالعه کنید تا از پوستتان به خوبی محافظت کنید.

نتیجه گیری:

دستگاه آر اف نیدل فرکشنال لیزر نیست، بلکه از دو تکنولوژی امواج رادیوفرکانس و نیدلینگ به طور همزمان استفاده می کند. نیدل های دستگاه بسیار ریز هستند و تا عمق کمی به پوست نفوذ می کنند، طوری که دچار خونریزی نمی شوید. اما التهابی که توسط آر اف فرکشنال سوزنی ایجاد می شود، سلول های فیبروبلاست پوستتان را وادار به ساخت بیشتر الیاف کلاژن و الاستین می کند؛ در نتیجه بسیاری از دغدغه های پوستی شما، برطرف می شود. در نهایت هم باید گفت که مانند هر پروسه ی کلینیکی دیگر، بعد از آر اف نیدل فرکشنال، مراقبت های پوستی بسیار مهم تر از قبل می شوند. اگر در مورد این مراقبت ها اطلاعی ندارید می توانید به مقاله ی مراقبت از پوست در جوانی مراجعه کنید و یا اینکه برای مشاوره ی رایگان با داروساز مجموعه اینجا کلیک کنید.

بلفی کلینیک را کلیک کن

:منابع

https://www.healthline.com/health/radiofrequency-microneedling

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *