لیزر CO2 فرکشنال چیست

لیزر co2 فرکشنال چیست

لیزر CO2 فرکشنال چیست

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از بهترین راه حل ها برای از بین بردن مشکلات پوست لیزر CO2 فرکشنال (CO2 Fractional) است. روشی که در زمانی کمتر از سایر روش ها پوست شما را صاف می کند. در حقیقت این نوع لیزر یک تیر و چند نشان است. لک و تیرگی روی صورت، چروک های پنجه کلاغی، منافذ باز، افتادگی پوست و سایر مشکلات لایه سطحی پوستتان از جمله مواردی است که توسط این روش از بین می رود و به خوبی درمان می شود. اما لیزر CO2 فرکشنال (سی او تو فرکشنال) چیست؛ چگونه کار می کند؛ چه نتایجی را باید از آن انتظار داشته باشیم و اینکه شما می توانید لیزر فرکشنال را انجام دهید یا خیر؟ این نوع لیزر برای چه کسانی مناسب نیست؟

لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

لیزر فرکشنال یک لیزر مبتنی بر دی اکسید کربن است که به عنوان لیزر بازسازی هم شناخته می شود. مزایای زیادی که این لیزر دارد و پاسخ دهی بسیار خوبی که نسبت به روش های پوستی دیگر نشان داده است، باعث شده تا افراد زیادی از این روش استفاده کنند. با کمک این دستگاه لایه بیرونی پوست از بین می رود و پس از آن به بازسازی لایه زیری کمک می شود. بنابراین در یک دوره زمانی کوتاه تر پوست ترمیم می شود. یک پوست صاف و یکدست و بدون جوش. این دستگاه به طور تخصصی برای درمان جای جوش به کار می رود. چروک های پوست از سطحی تا نسبتا عمیق را از بین می برد؛ مشکل افتادگی پوست را رفع می کند و برای از بین بردن زگیل و جای زخم هم استفاده می شود.

تاثیر لیزر co2 فرکشنال چیستکلاژنی که بعد از تحریک سول ها ایجاد می شود هم در قسمتی از پوست که لیزر تاثیر گذار بوده کمک کننده است و هم به سلولهای اطراف کمک می کند. حتی با یک بار لیزر فرکشنال co2 فرد می تواند نتایج عالی را ببیند. البته این نوع درمان برای همه مناسب نیست و در برخی افراد نباید استفاده شود.

لیزر CO2 فرکشنال چگونه کار می کند؟

پرتوهای لیزر فرکشنال به قسمتی که پوست دچار مشکل است تابانده می شود، و پرتو دی اکسید کربن به لایه پوست نفوذ می کند. لایه مرده و سطحی پوست از بین می رود و اشعه به درم می رسد. آنجا به سلولهای جدید یک نوع شوک وارد می شود که آنها را برای ساختن کلاژن تحریک می کند؛ در نتیجه ی آن اگر ضایعه ای در سطح پوست باشد، و یا اینکه چروک و لک های سطحی وجود داشته باشند، از بین رفته و پوست جدید، سفت تر، صاف و یکدست تر جایگزین پوست قبلی می شود.

برای مراقبت از این پوست صاف و شفاف روتین های پوستی مناسب داشته باشید. اگر از این روتین ها و روش های مراقبتی اطلاعی ندارید به تاپیک روش های مراقبت از پوست در جوانی مراجعه کنید.

مکانیسم لیزر فرکشنال co2 در تصویر زیر به خوبی نشان داده شده است.

لیزر فرکشنال co2 چگونه کار می کندلیزر CO2 فرکشنال چگونه انجام می شود؟

ابتدا شرایط شما توسط پزشک یا تکنیسین آموزش دیده بررسی می شود، تا مطمئن شویم که شما کاندید مناسبی برای لیزر CO2 فرکشنال هستید. سپس در صورت تائید پزشک، ابتدا روی نواحی مشخصی از پوست شما کرم بی حس کننده زده می شود تا حدود 30 تا 45 دقیقه بماند. در مرحله ی بعدی باید کرم را پاک کنید و تکنیسین با استفاده از لیزر CO2 فرکشنال، پوست شما را لایه برداری و جوانسازی کند.

مقدار زمانی که لیزر به پوست شما تابانده می شود بستگی به گستردگی موضع دارد و همین طور مشکلی که برای آن قرار است لیزر کنید.

لیزر سی او تو فرکشنال برای چه کسانی مناسب نیست؟

چه کسانی نباید co2 فرکشنال کنند؟مانند سایر پروسیجر های درمانی، این روش هم قابلیت استفاده ی همگانی ندارد. موارد زیر از جمله کسانی هستند که بهتر است به صورت مقطعی از لیزر CO2 فرکشنال استفاده نکنند:

 • کسانی که جوش های فعال زیادی روی پوستشان است.
 • وجود زخم باز روی پوست
 • عفونت
 • مصرف داروهایی که پوست را به نور حساس می کنند؛ مثل ایزوترتینوئین یا روآکوتان
 • کسانی که بیماری مزمنی مانند دیابت دارند. (این افراد حتما باید به پزشک اطلاع بدهند)

کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

با لایه برداری ای که لیزر سی او تو انجام می دهد، پوست جدید مشخص می شود. این پوست نسبت به قبل صاف تر و یکدست تر است. در واقع وقتی لیزر به پوست تابانده می شود، لایه برداری انجام می شود و در مرحله بعد سلول های زایا برای ساختن پوست جدید تحریک می شوند و پوست شما یکدست و شفاف می شود. لیزر CO2 فرکشنال برای این موارد استفاده می شود.

 • لک ها مثل جای جوش و لک های ناشی از خورشید روشن تر شوند
 • چروک های سطحی از بین می رود و چروک های عمقی کمتر می شوند.
 • زگیل و سایر ضایعات سطح پوست از بین می روند.
 • منافذ باز پوست کوچکتر و چربی کمتری ترشح می کنند.

این موارد در کلینیک بلفی هم برای پوست صورت، و هم برای پوست بازو و گردن و دست ها انجام می شود.


 

 

 

 

 

 

عوارض لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

مانند هر لیزر دیگر، لیزر CO2 فرکشنال ممکن است باعث عوارض زیر شود:

 • التهاب و قرمزی پوست
 • سوختگی و تیره شدن پوست به خصوص در پوست های تیره
 • در موارد نادر عفونت

ریسک بروز همه ی این عوارض با مشاوره ی درست توسط پزشک کلینیک بلفی و توجه کامل به نکات قبل و بعد از لیزر فرکشنال، به صفر می رسد.

آیا لیزر CO2 فرکشنال درد دارد؟

بستگی به میزان حساسیت پوستتان متفاوت است. اما با توجه به اینکه از قبل از کرم های بی حس کننده استفاده می شود، احتمال دارد تنها حس نیشگون ملایمی را با هر پالس لیزر داشته باشید.

به چند جلسه لیزر سی او تو فرکشنال نیاز است؟

با توجه به مشکلی که دارید و نوع پوست شما، خصوصا مراقبت های بعد از لیزر، این میزان متفاوت است. با این حال معمولا حدود یک تا سه جلسه با فاصله ی 4 تا 6 هفته کفایت می کند.

 

:منابع

https://www.skinmd.ph/blog-content/fractional-co2-laser-acne-scar-treatment

https://www.skintightaesthetics.com/faqs-of-co2-fractional-resurfacing

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *