آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

اثر لیزر موهای زائد دائمی است؟

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

در حقیقت لیزر موی زائد یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن موی زائد در نقاط مختلف بدن است. اما در تبلیغات بسیاری از دائمی بودن این روش صحبت می شود. آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟ جواب: درست است که استفاده از لیزر برای رفع موی زائد یک روش غیرتهاجمی، مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (FAD) و دیگر موسسه‌های معتبر است. اما شرایط بسیاری برای رضایت زیباجو لازم است. واقعیت این است که؛ طولانی بودن و یا دائمی بودن اثر لیزر به مواردی بستگی دارد که در اینجا آورده ایم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است

معرفی روش لیزر موی زائد

پیش از آن که به این سوال پاسخ دهیم که آیا لیزر موهای زائد دائمی است، ابتدا این روش را معرفی می‌کنیم. با استفاده از لیزر موی زائد (laser hair removal) می‌توان موهای زائد در بخش‌های مختلف بدن مانند دست، پا، صورت، بیکینی، باسن، زیربغل و… را از بین ببرد. در این روش فرایندی به نام فتوترمولیز انتخابی (selective photothermolysis) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی این عمل نوری با طول موج ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر (nm) به ملانین و فولیکول‌های مو تابانده می‌شود. این پرتو توسط ملانین جذب شده و در نهایت اپیتلیوم فولیکولی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

به طور خلاصه، خیر! اگر با تبلیغاتی مواجه می‌شوید که لیزر را به عنوان روشی دائمی با تاثیر ۱۰۰ درصدی برای حذف موی زائد معرفی می‌کنند، همین ابتدا به شما بگوییم که این تبلیغات دروغ است!

لیزر روشی موثر برای حذف موی زائد محسوب می‌شود که تاثیر زیادی دارد، اما اثر آن دائمی نیست. در این روش پرتو نوری با گرم کردن فولیکول‌ها از رشد موی زائد جلوگیری می‌کند. در واقع با این روش رشد فولیکول‌های مو تا مدت زیادی متوقف می‌شود. با لیزر می‌توان میزان موی زائد را تا حد زیادی کاهش داد، اما برخی از تارها مقاوم‌تر هستند. بیشترین تاثیر لیزر موهای زائد در افرادی دیده می‌شود که پوست روشن اما موی تیره‌تری دارند، چراکه تمامی انرژی توسط ملانین تارهای مو جذب شده و اثر بیشتری حاصل می‌شود.

ماندگاری لیزر موهای زائد چقدر است؟

لیزر موهای زائد به عنوان روشی با کاهش ۸۰ درصدی موی زائد در نظر گرفته می‌شود. در این روش در نهایت تارهای مو مجددا رشد می‌کنند، اما حجم مو کمتر بوده و تارهای آن نازک‌تر و ظریف‌تر خواهند بود. میزان ماندگاری این روش در افراد مختلف متفاوت است و از چند ماه تا چند سال ماندگاری دارد. در اغلب افراد ماندگاری لیزر موی زائد در حدود یک سال است.

چرا لیزر موی زائد برگشت‌پذیر است؟

آیا لیزر موهای زائد برگشت دارد؟ همانطور که گفته شد بله! پس از چند ماه تا چند سال، تارهای مو مجددا رشد می‌کنند، اما چرا؟ ابتدا باید بدانید که رشد مجدد مو پس از لیزر یک فرایند کاملا طبیعی بوده و نشان‌دهنده سلامت پوست شماست. پرتو لیزر، فولیکول‌های مو را در حالت نهفتگی طولانی مدت نگه داشته و رشد تارهای مو متوقف می‌شود. پس از این مدت زمان، فولیکول‌ها به حالت اولیه بازگشته و رشد تارها آغاز خواهد شد. البته مویی که پس از لیزر رشد می‌کند، مانند قبل نبوده و ظریف‌تر و کمتر است.

آیا لیزر موهای زائد برگشت دارد

چه نکاتی را برای طولانی تر شدن اثر لیزر رعایت کنیم

شما می خواهید اثر لیزرتان طولانی تر باشد. پس چند نکته هست که باید حتما در نظر بگیرید.

1. هدفتان را از لیزر حتما در نظر بگیرید.

بسیاری از دستگاههای لیزر نمی توانند موهای کرکی را از بین ببرند. بنابراین وقتی کلینیک یا مرکز لیزرتان را انتخاب می کنید، ببینید؛ آیا دستگاهشان موهای کرکی را هم از بین می برد یا خیر. اگر با این دیدگاه به مرکز لیزر می روید که پوستتان کاملا بدون مو باشد، حتما مدل دستگاه و عملکرد آن را بپرسید. دستگاه پرایم لیزر، یکی از معدود دستگاههایی است که می تواند موهای کرکی را هم از بین ببرد.

2. قبل و بعد از رفتن به لیزر یک سری نکات هست که باید رعایت کنید.

در مطلب، نکات مهم بعد از لیزر این موارد را برای شما گذاشته ایم. برای رعایت موارد قبل از لیزر هم سری به این مطلب بزنید. “نکات مهم قبل از لیزر موهای زائد”

3. درباره اپراتور لیزرتان مطمئن شوید

از اینکه اپراتور لیزر توانایی لازم را دارد و یا دوره های لازم را دیده است، کاملا مطمئن شوید. چون ناشی بودن اپراتور هم کارتان را طولانی می کند و هم احتمال اینکه دچار عوارض بعد از لیزر شوید زیاد می شود.

4. خودتان را گول نزنید.

لیزر قرار است موهایتان را از بین ببرد. پس نیازی نیست در بین این پروسه بازهم از تیغ و وکس و غیره استفاده کنید. چون شما موهایی را که باید با لیزر از بین برد؛ با تیغ زده اید. این موها در دوره های بعدی رشدشان بازهم به سراغ شما می آیند. پس وکس و تیغ و کرم های موبر و غیره در دورانی که لیزر می کنید و بعد از آن هم ممنوع است.

5. وقتی برای لیزر می روید پوستتان را تمیز کنید.

حتی در مواردی می توانید لایه برداری کنید. چون این کار به نتیجه ای که می گیرید کمک می کند.

در نهایت اگر نکته ای یا تجربه ای داشتید که می توانید با ما در میان بگذارید تا دیگر دوستانتان هم نتیجه بهتری بگیرند، برای ما کامنت کنید.

آیا پس از جلسه اول لیزر نتایج از بین رفتن مو مشاهده می‌شود؟

نتایج لیزر پس از جلسه اول به جنس و نوع رشد موی شما بستگی دارد. در افرادی که میزان رشد مو طبیعی است، پس از جلسه اول می‌توان ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش مو را انتظار داشت. البته افرادی که به هیرسوتیسم مبتلا هستند، در جلسات ابتدایی تاثیر کمتری را مشاهده می‌کنند. (هیرسوتیسم حالتی است که خانم‌ها در مناطقی از بدن موی زائد دارند که محل رشد موهای زائد در آقایان است.)

چرا موهای زائد بعد از جلسات لیزر همچنان در حال رشد هستند؟

پس از اولین جلسات لیزر، تارهای مو همچنان در داخل فولیکول قرار می‌گیرند و پس از ۲ هفته از فولیکول خارج می‌شوند، گویی همچنان در حال رشد هستند. با این وجود پس از سپری کردن دیگر جلسات لیزر، فولیکول‌ها به طور کامل از بین رفته و رشد مو متوقف می‌شود. به خاطر داشته باشید که نتایج نهایی لیزر با تکمیل دوره درمان مشخص خواهد شد.

مدت زمان انجام لیزر برای رفع موی زائد چقدر است؟

الت تصویر: مدت زمان انجام لیزر موی زائد

زمان انجام لیزر موی زائد در هر جلسه، با توجه به قسمتی از بدن که تحت درمان قرار دارد، متفاوت است. این زمان از ۱۰ دقیقه تا ۲ ساعت متغیر خواهد بود. مثلا لیزر زیربغل ۱۰ دقیقه، کمر و شانه‌ها ۴۵ دقیقه و تمام بدن ۲ ساعت طول می‌کشد. البته مدت زمان‌‌های ارائه شده حدودی است و نمی‌توان آن را به طور دقیق مشخص کرد.

مدت زمان انجام لیزر موی زائد

تعداد جلسات لیزر موی زائد چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موی زائد در هر فرد متفاوت است. معمولا بین ۴ تا ۸ جلسه لیزر برای رفع موی زائد انجام می‌شود. البته با توجه به حجم موی زائد و میزان رشد آن، ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد. پس از تکمیل دوره لیرز، فرد در فاصله زمانی چند ماهه به جلسات ترمیمی نیاز دارد. توجه داشته باشید که تعداد جلسات مورد نیاز و فواصل زمانی جلسات ترمیم به ناحیه موردنظر نیز بستگی دارد.

آیا لیزر موی زائد دردناک است؟

در طول انجام لیزر، فرد ممکن است احساسی شبیه سوزن سوزن شدن و یا چسبیدن نوار پلاستیکی روی پوست را داشته باشد که طبیعی است. به همین دلیل در فاصله ۳۰ دقیقه تا یک ساعت پیش از انجام لیزر می‌توان از کرم بی حس‌کننده موضعی استفاده کرد. البته باید بدانید که درد ناشی از لیزر کمتر از روش‌هایی مانند اپیلاسیون است، چراکه گرما توسط فولیکول‌های مو جذب می‌شود نه خود پوست!

آیا لیزر موهای زائد باعث ابتلا به سرطان می‌شود؟

برخی افراد از انجام لیزر خودداری می کنند. آنها تصور می‌کنند که لیزر موی زائد با سرطان‌های پوستی در ارتباط است؛ اما اینگونه نیست. لیزر موی زائد روشی مورد تایید از موسسه‌های علمی معتبر است و تاکنون هیچ شواهدی درباره ارتباط لیزر موی زائد با سرطان پوست یافت نشده است. حتی جالب است بدانید که در برخی روش‌ها برای درمان ضایعات پیش سرطانی پوست نیز از اشعه لیزر استفاده می‌کنند.

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

حال که پاسخ این سوال را دریافتید که آیا لیزر موهای زائد دائمی است یا خیر، بهتر است تا عوارض این روش را نیز بدانید. لیزر موی زائد فولیکول‌های مو در ناحیه موردنظر را تخریب می‌کند. پوست به این فرایند واکنش نشان داده و موجب بروز تورم، قرمزی و سوزش در ناحیه موردنظر می‌شود. در برخی موارد نیز تغییرات بافت پوست مانند تغییر رنگ یا پوسته پوسته شدن نیز بروز می‌کند. اما نگران نباشید، تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند. بهتر است سری به مطلب عوارض لیزر موهای زائد بزنید.

عوارض لیزر موهای زائد

کجا لیزر موی زائد را انجام دهیم؟

در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که آیا لیزر موهای زائد برگشت دارد که پاسخ آن مثبت بود. برای دریافت بهترین نتیجه از لیزر موی زائد به مراکز و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید. لیزر موهای زائد بدن باید زیرنظر یک پزشک مجرب و با دستگاه‌های استاندارد انجام شود، پس هر مکانی برای انجام لیزر مناسب نیست.

در کلینیک زیبایی بلفی از به‌روزترین دستگاه‌ها استفاده شده و لیزر موی زائد توسط نیروی متخصص و تحت نظر پزشک انجام می‌شود. در این شرایط احتمال عوارض ناشی از لیزر کاهش می‌یابد و بهترین نتیجه ممکن حاصل خواهد شد. اگر به دنبال پوستی زیبا و خلاصی از موهای زائد هستید، به کلینیک زیبایی بلفی مراجعه کنید.

:منابع

healthline.com

mayoclinic.org

webmd.com

pulselightclinic.co.uk

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *