تزریق بوتاکس چیست؟ مزایا و معایب آن

بوتاکس چیست

تزریق بوتاکس چیست؟ مزایا و معایب آن

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از روش های جلوگیری از پیری پوست و چین و چروک، تزریق بوتاکس است. بوتاکس چیست؟ روشی که با کمک یک سم به نام بوتولینوم آ انجام می شود. این سم حرکت ماهیچه های صورت را موقتا، محدود می کنند و در نتیجه چون حرکت عضلات محدود شده است، چروکی هم ایجاد نمی شود.

بجز سم نوع آ که اولین ماده موثر در این زمینه بود؛ سم‌های دیگری مثل سم بوتولینوم نوع B با نام Myobloc و همین طور ماده‌ای به نام زئومین هم از این محصولات هستند. اینها هر کدام خواص خودشان را دارند؛ خصوصا در مورد واحد دوز‌ها. به همین دلیل قابل تعویض نیستند. در مطلب انواع بواکس راجع به هر کدام از برندها توضیح داده ایم.

مکانیسم کار بوتاکس چیست؟ چگونه کار می کند؟

سم بوتولینوم آ یک نوروتوکسین است و با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین، در انتهای نورون ( نورون عصبی مسئول انقباض)، از حرکت و منقبض شدن ماهیچه جلوگیری می کند. همین تکنیک چین و چروک ها را کاهش می دهد و علاوه بر آن از ایجاد چروک های بعدی پیشگیری می کند.

بوتاکس چیست و چگونه کار می کند

البته این یک روش دائمی نیست و پس از طی مدت زمان تاثیر بوتاکس، باید تمدید شود.

بوتاکس چگونه انجام می شود؟

با اینکه می گوئیم بوتاکس یک سم قوی و خطرناک است ولی دوز رقیق شده آن هیچ خطری را ایجاد نمی کند. مارکهای بازاری مثل دیسپورت و مصپورت (مسپورت) بی خطر هستند. پزشک این سم را با یک سوزن بسیار باریک دقیقا به محلی که قرار است چین و چروک های آن حذف شود، تزریق می کند.

چرا بوتاکس؟

زیبایی و کارما یک خواسته درونی برای تمام انسان هاست، علاوه بر آن این زیبایی در تاثیرگذار بودن چهره فرد، به شدت موثر است و به قول برخی که می گویند فلانی مهره مار دارد، همین احساس دوستانه و آرامشی که در صورت طرف مقابلتان می بینید، حس اعتماد را منتقل می کند و کمک می کند تا در یک معامله یا در یک تبادل احساس، کسی برنده باشد که صورتی جذاب تر داشته باشد. نقش تزریق بوتاکس چیست؟ ایجاد همین حس زیبایی و جذابیت در صورت و چهره.

مزایای بوتاکس چیست؟

این امر در دنیای امروز بیشتر از همیشه نمایان است و در عصر ارتباطات، تاثیر چهره و جذابیت، بیشتر از هر زمان دیگری خواهد بود. روشهای جوانسازی برای رسیدن به اهداف این روزها بسیار مهم و کارا هستند.

از مهمترین مزایای بوتاکس کمک به همین جذابیت است. در حقیقت تاثیر بوتاکس یک زیبایی طبیعی است

مزایای تزریق بوتاکس چیست

  • بوتاکس یک زیبایی طبیعی را به چهره می دهد. با کمک بوتاکس، خط اخم، خط خنده، خطوط دور چشم و هر جایی که احساس می کنید نیاز به ترمیم دارد را ترمیم می کند.
  • فقط یکی از کاربردهای بوتاکس، زیبایی است. بوتولینوم برای درمان بیماری هایی مثل میگرن، گرفتگی عضلات، درمان کمردرد و بسیاری شرایط پزشکی دیگر نیز به کار می رود، برای اطلاعات بیشتر به مقاله کاربردهای بوتاکس مراجعه کنید.
  • این روش، سریع و غیرتهاجمی است. به جای جراحی های سنگین و درمانهای تهاجمی برای زیباسازی، تنها با یک جلسه بیست دقیقه ای به هدفتان می رسید.
  • اثربخشی سریع: نهایتا چند روز بعد از تزریق، زیباجو نتیجه را مشاهده می کند. اثرات کبودی و قرمزی ناشی از تزریق نهایتا تا سه چهار روز بعد محو می شود و عملا نتیجه کاملا مشهود است. دوره نقاهت در کار نیست و پس از تزریق زندگی با روال عادی ادامه میابد.
  • بوتاکس یک روش ارزان قیمت است. در مقابل استفاده از محصولات زیبایی لوکس و گران قیمت و همین طور عمل های جراحی و زیبابی، این یک روش اثرگذار و ارزان قیمت است.
  • در روش تزریق بوتاکس می توانید در جلسه مشاوره، از دکترتان بخواهید که نواحی مورد نظرتان را ترمیم نماید. این یک درمان مناسب قابل برنامه ریزی است. پس می توانید بودجه تان را هم مدیریت کنید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله “مزایای بوتاکس” را بخوانید

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است

خطرات تزریق بوتاکس چیست؟ به طور کلی تزریق بوتاکس عوارض کمی دارد و خطرناک نیست. در حقیقت، اگر توسط یک پزشک خبره انجام شود تقریبا بی خطر است. اکثر عوارض به طور کاملا موقتی و زودگذر هستند. برخی عوارض معمول و متداول این روش عبارتند از:

 • درد، تورم و کبودی در محل تزریق
 • سردرد یا علائمی شبیه به آنفولانزا
 • افتادگی پلک یا ابروهای در هم رفته
 • داشتن چهره بی احساس

صورت بی احساس در بوتاکس

و برخی عوارضی که در حقیقت نادر هستند و احتمال رخ دادن آنها بسیار کم است

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در بلع و صحبت
 • مشکلات تنفسی

ولی اگر بوتاکس توسط فردی غیر پزشک انجام شود و مقدار دوز تزریقی یا محل تزریق کاملا درست تشخیص داده نشود؛ نه تنها چهره تان زیبا نمیشود بلکه افتادگی های شدید در نواحی مختلف صورت و از بین رفتن چهره هرچند برای مدت زمانی که بوتاکس موثر است پیش می آید.

پس اگر می خواهید بوتاکس خطرناک نباشد؛ حتما به مراکز دارای پزشک مراجعه کنید و این روش را توسط دکتر ماهر امتحان کنید.

برای دانستن این موضوع که راه حل در مقابل خطرات بوتاکس چیست و چگونه با این عوارض رو به رو نشویم، می توانید مقاله عوارض بوتاکس و روش های مقابله با آن را مطالعه کنید.

چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟ ممنوعیات بوتاکس چیست؟

با اینکه بوتاکس یک روش تزریقی ایمن است و کمک زیادی به جوانسازی می کند؛ همیشه قابل استفاده نیست؛ این افراد نباید بوتاکس کنند.

  • خانم ها در دوران بارداری
  • بانوانی که در حال گذراندن دوره شیردهی هستند.
  • افراد با بیماری عصبی
  • همچنین بوتاکس مناسب چین و چروکهای عمیق نیست، پس قبل از شروع حتما با پزشک مشورت کنید.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس چند سال است؟

هدف از تزریق بوتاکس در زیبایی، از بین بردن چین و چروک است. قبل از اواخر دهه بیست کمتر کسی است که دچار عوارضی مثل چین و چروک پوست شده باشد، ولی در زمانی که به اولخر دهه بیست و اوائل دهه 30 رسیدیم؛ بهتر است روش بوتاکس برای پیشگیری از چروک را امتحان کنیم.

به شکل کلی بوتاکس برای سنین بالای 18 سال تائید شده است ولی در این سن نیازی به بوتاکس زیبایی ندارید. تا قبل از 27 سالگی بهترین روش برای جوانسازی پوست، کنترل لایف استایل، ماسک های خانگی و جلوگیری از تخریب پوست است. برای دانستن بهترین روش مراقبت از پوست در جوانی به مقاله روش های مراقبت سالم از پوست مراجعه کنید.

اگر می خواهید یک ماسک عالی و ارزان پوست برایتان معرفی کنیم تا در هر سنی هستید، استفاده کنید؛ مقاله بهترین ماسک صورت خانگی را بخوانید.

تزریق بوتاکس در کدام اندامها انجام می شود

در صورتی که بوتاکس برای زیبایی انجام شود، نقاط خاصی در صورت که بیشتر دچار چین و چروک می شوند مانند، خط اخم در پیشانی، خط خنده در اطراف لب و چانه و گونه ها، چین و چروک های دور چشم، گونه و لب ها بیشترین طرفدار را دارد. در صورتی که با از بین بردن چین و چروک خط خنده، اطراف بینی دچار چروک شود، راه حل تزریق در اطراف بینی است، در مقالات کاملی تمامی نقاط را برایتان شرح خواهیم داد.

بوتاکس های درمانی برای درمان اسپاسم گردن، بی اختیاری ادرار، کف دستها و از بین بردن غدد عرقی، زیر بغل برای از بین بردن تعریق زیاد در نقاط خاص بدن تزریق انجام می شود.

 :منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/158647#what-is-botox

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-153465/botox-injection/details/list-sideeffects

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/botox-facts

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/botox/about/pac-20384658

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *