فیلر خط اخم؛ زمان ماندگاری، مارک ها؛ قیمت

فیلر خط اخم چقدر موثر است

فیلر خط اخم؛ زمان ماندگاری، مارک ها؛ قیمت

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

افراد معمولا علاقه دارند که دوستانه و مثبت به نظر برسند. یکی از روش هایی که به این هدف کمک می کند، فیلر خط اخم است. خط اخم به مرور و در اثر اخم های زیادی که در طور روز آگاهانه یا غیر آگاهانه انجام می دهیم ایجاد می شود. یکی از معضلات کسانی که به چروک بین ابرو ها دچار می شوند این است که صورتشان بسیار پیرتر، عصبانی و ناراحت به نظر می رسد. تزریق فیلر، به خصوص فیلر خط اخم، به شما کمک می کند تا بسیار سریع و موثر پوست خود را صاف کنید. در این مقاله در مورد تزریق فیلر خط اخم و نحوه ی انجام آن، تفاوت فیلر و بوتاکس خط اخم و نکات مهم درباره ی این روش جوانسازی پوست صحبت می کنیم.

فیلر خط اخم چیست و چگونه انجام می شود؟

فیلر ها همانطور که از اسمشان پیداست پر کننده های پوست هستند. در واقع به مرور و با افزایش سن پوست قوام و ضخامت خود را از دست می دهد. در نتیجه در نواحی ای که ماهیچه ی زیر پوست تحرک زیادی دارد، چروک تشکیل می شود. این نواحی ابتدا چروک های نازکی دارند. اما هر چه سن بالاتر می رود و پوست حرکات بیشتری تحمل می کند، چین ها به چروک های عمیق تبدیل می شوند.

تزریق فیلر یکی از راه هایی است که به وسیله ی آن می توانیم این حجم فرورفته ی زیر پوست را جبران کنیم. فیلر ها از موادی ساخته شده اند که می توانند در بافت پوست نفوذ و آب جذب کنند.

یکی از این مواد هیالورونیک اسید است. هیالورونیک اسید چندین برابر وزن خود آب جذب می کند. این ماده به طور طبیعی در بدن وجود دارد و به همین دلیل احتمال حساسیت پوستی با فیلر های هیالورونیک اسید بسیار کم است. همچنین فیلر ها به علت جذب آب و تحریک سلول های فیبروبلاست، می توانند پروسه ی کلاژن سازی را تحریک کنند. در نتیجه به مرور خود چروک هم بهتر می شوند. کلسیم هیدروکسی لاپاتیت و پلی ال-لاکتیک اسید هم از مواد ژل مانندی هستند که به گفته American Board of Cosmetic Surgery در درمال فیلر استفاده می شود.

هیالورونیک اسید

یک گلیکوزآمینوگلیکان طبیعی است که در کل بافت همبند بدن وجود دارد و با افزایش سن تحلیل می رود.

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت

این ماده (CaHA) که به آن کلسیم هیدروکسی آپاتیت هم می گویند؛ یک پرکننده پوستی تزریقی است که حاوی میکروسفرهای CaHA یکنواخت معلق در یک حامل ژل کربوکسی متیل سلولز آبی است. زمان ماندگاری این ماده دائمی نیست ولی مدت ماندگاری بالایی دارد.

Poly-L-lactic acid

یک ایمپلنت تزریقی، نیمه دائمی است که برای بازیابی تدریجی حجم و کلاژن سازی استفاده می شود

برای تزریق فیلر چه اتفاقی می افتد

برای تزریق فیلر خط اخم، پزشک ابتدا شما را مشاوره و معاینه می کند. سوابق پزشکی شما بسیار مهم هستند تا در صورت وجود ممنوعیت خاص، تزریق فیلر را برای مدتی عقب بیندازید یا به فکر روش دیگری باشید.

اگر تزریق فیلر برای شما بهترین روش باشد، پزشک ابتدا محل را ضدعفونی و بی حس می کند. سپس بر حسب عمق چروک، میزان مشخصی فیلر به نقاط مشخصی در زیر پوست تزریق می شود. این پروسه معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد و بخاطر بی حسی موضعی، دردی احساس نمی کنید. نکته ی مثبت فیلر خط اخم این است که بلافاصله بعد از تزریق، چروک های پوست تا حد زیادی بهتر می شوند.

تفاوت فیلر خط اخم با بوتاکس خط اخم چیست؟

بوتاکس و فیلر با مکانیسم های متفاوتی عمل می کنند. بوتاکس ماهیچه ی خط اخم را فلج می کند و فیلر فرورفتگی پوست را بهبود می بخشد. در نتیجه بوتاکس و فیلر خط اخم مکمل هم هستند. البته ماندگاری و اثر آنی فیلر خط اخم بیشتر از بوتاکس است.

در واقع به وسیله ی بوتاکس از افزایش عمق چروک جلوگیری می شود. و توسط فیلر فرورفتگی های ایجاد شده مسطح می شود.

اگر بودجه ی کافی دارید و می خواهید به نتیجه ی ایده آل برسید، بهتر است بوتاکس و فیلر خط اخم با هم را انجام دهید.

روش های دیگر درمان خط اخم

اینطور نیست که فکر کنید تنها یک روش برای رفع خط اخم کافی است. در واقع هر کدام از روش های کلینیکی، یکی از مکانیسم های ایجاد خط اخم را هدف قرار می دهند. به طور مثال همانطور که گفته شد فیلر فرورفتگی چروک را پر می کند. در حالی که بوتاکس با فلج ماهیچه از بدتر شدن چروک جلوگیری می کند. هر چقدر فرد کمتر ماهیچه هایش را منقبض و اخم کند، پوست بیشتر می تواند با پروسه های ترمیمی خودش چروک ها را بهتر کند.

از روش های دیگر می توانیم به آر اف نیدل فرکشنال و لیفت با نخ اشاره کنیم.

در روش آر اف نیدل فرکشنال از دو تکنولوژی آر اف و نیدل همزمان استفاده می شود. در واقع امواج آر اف می توانند تا عمق پوست نفوذ و کلاژن سازی را تحریک کنند. نیدلینگ هم یکی از روش های موثر برای بازسازی ساختار پوست است. درواقع بعد از نیدلینگ، سلول های پوست مجبور به بازسازی بخش های تخریب شده می شوند. در نتیجه پوست جدیدی که می سازند صاف تر است و چروک های کمتری دارد.

روش لیفت با نخ به نسبت سایر روش ها نسبتا تهاجمی تر است. در این روش پزشک نخ های نازکی را به وسیله ی سوزن های مخصوصی به زیر پوست ناحیه ی بین دو ابرو وارد می کند. این نخ ها خاردار هستند و می توانند به بافت پوست گیر کنند. سپس پزشک با خارج کردن سوزن ها نخ ها را می کشد تا در جای درست قرار بگیرند و بتوانند پوست را لیفت کنند. در نهایت این نخ ها در پوست باقی می مانند و به مرور با بافت پوست ادغام می شوند. در نتیجه خط اخم تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.

نکات مهم درباره ی فیلر خط اخم

بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که شما به توصیه های پزشک و کلینیک توجه کنید.

 • به طور مثال ممکن است لازم باشد بعضی از داروهای شما، مثل آسپرین یا بروفن، قبل از تزریق فیلر قطع شوند. این دارو ها می توانند ریسک خونریزی را بالا ببرند و بهبود کبودی بعد از فیلر خط اخم طول بکشد. در نتیجه حتما قبل از تزریق، سابقه ی پزشکی و دارو های مصرفی خود را به پزشک کلینیک نشان دهید.
 • پوست زمانی با درمان همراهی می کند که تغییرات به مرور ایجاد شود. اگر شما تمام حجم فیلر مورد نیاز را یکباره تزریق کنید، ممکن است نتیجه ی دلخواهی نگیرید و پوست تحمل نکند. اما اگر به صورت دوره ای به کلینیک مراجعه کنید و به پوست فرصت ترمیم بدهید متوجه همراهی پوستتان خواهید شد.
 • اگر می خواهید که ماندگاری نتایج بیشتر شود، حتما مراقبت های پوستتان را جدی بگیرید. به طور مثال مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب از مواردی هستند که باید در روتین پوستی هر فردی وجود داشته باشند. این کرم ها از پیری زودرس پوست جلوگیری می کنند و کاری می کنند که نتایج فیلر خط اخم ماندگار تر باشد.
 • موقع بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید. زمانی که عینک می زنید کمتر بخاطر تابش نور به چشم هایتان اخم می کنید.کلا سعی کنید کمتر اخم کنید و این عادت را از سر خود بیندازید.
 • حتما برای تزریقات به کلینیک های معتبری که در آن ها پزشک فعالیت می کند مراجعه کنید. تزریق فیلر و حتی بوتاکس اگر توسط پزشک آموزش دیده انجام شود احتمال بروز عوارض بسیار کاهش پیدا می کند. اما کسانی که در مکان های بدون مجوز اقدام به تزریقات می کنند، ریسک بروز عفونت، نکروز پوست، عدم تقارن ابرو ها و حتی در موارد نادر کوری افزایش پیدا می کند.

مراقبت های قبل و بعد از فیلر خط اخم

قبل و بعد از تزریق فیلر خط اخم نکات زیر را رعایت کنید تا احتمال بروز عوارض جانبی بسیار کاهش پیدا کند. شما با رعایت این نکات، از تزریق فیلر خط اخم بیشترین نتیجه و ماندگاری را هم می گیرید.

 1. از مصرف داروهای رقیق کننده ی خون از حدود یک هفته قبل و حداقل دو روز بعد از تزریق فیلر خودداری کنید. اگر بخاطر بیماری های زمینه ای مجبور به مصرف این داروها هستید، با پزشک اصلی خود درباره ی قطع این داروها صحبت کنید.
 2. نوشیدنی های الکلی، سیگار و قلیان باید از 24 ساعت قبل قطع شوند.
 3. از دو روز قبل از کرم های جوانساز و لایه بردار استفاده نکنید.
 4. تا حدود ساعت بعد از تزریق فیلر خط اخم آرایش نکنید و تا زمانی که التهاب پوست بخوابد تنها از شوینده ی ملایم، ضدآفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید.
 5. حرکات شدید و گرمای زیاد می توانند باعث تخریب یا جابجایی فیلر شوند. پس تا 48 ساعت حرکات شدید یا مالش شدید پوست این ناحیه را انجام ندهید. سونا، جکوزی، استخر و حمام آب داغ هم باید تا زمان رفع التهاب پوست انجام نشوند.
 6. اگر در سابقه ی پزشکی تان بیماری خاص یا حساسیت به مواد خاصی دارید حتما در مورد آن با پزشک کلینیک صحبت کنید.

نکاتی که باید قبل و بعد از تزریق فیلر چشم بدانیم

ماندگاری فیلر اخم

ماندگاری فیلر خط اخم دقیقا بستگی به مارک فیلر خریداری شده و مراقبت هایی که برای فیلر انجام می دهید و ماده موثره به کار رفته در فیلر متفاوت است. به طور میانگین فیلر در حدود یک سال ماندگاری دارد. اما در مواردی پس از 6 ماه و در مواردی هم تا 2 سال می تواند ادامه داشته باشد.  برخی مارکهای معروف فیلر را با مدت ماندگاری شان در این جدول می بینید.

Dermal filler مدت زمان ماندگاری برخی مارکها
Juvederm Voluma تا حدود 24 ماه دوام دارد که البته یک ترمیم سطحی در ماه 12 نیاز دارد
Juvederm Ultra and Ultra Plus تقریبا 12 ماه با یک ترمیم بین 6 تا 9 ماه از زمان تزریق
Juvederm Vollure تقریبا 12 تا 18 ماه
Juvederm Volbella تقریبا 12 ماه
Restylane Defyne, Refyne, and Lyft تقریبا 12 ماه که بین 6 تا 9 ماه از زمان تزریق یک ترمیم انجام شود
Restylane Silk تقریبا 6 تا 10 ماه
Restylane-L بین 5 تا 7 ماه
Radiesse تقریبا 12 ماه
Sculptra می تواند تا بعد از 24 ماه هم باقی بماند
Bellafill می تواند تا بالای 5 سال دوام داشته باشد

 

کلام آخر:

ظاهر خنده رو و شاداب در روابط اجتماعی نقش بسیار مهمی دارد. به همین خاطر است که فیلر خط اخم بسیار پر طرفدار است و تعداد زیادی از افراد آن را مرتب تمدید می کنند. جدا از تزریق فیلر روش های دیگری مثل بوتاکس خط اخم، آر اف نیدل فرکشنال و لیفت با نخ هم می توانند به صافی بین خط دو ابرو و جوانسازی پوست کمک کنند. تنها نکته ی مهم این است که به مراکز معتبر مراجعه و با پزشک کلینیک صحبت کنید تا بهترین روش متناسب با نیاز های پوست شما و شرایطتان انتخاب شود.

:منابع

https://www.thelondoncosmeticclinic.co.uk/treatments/frown-line-treatment#:~:text=Botulinum%20toxin%2C%20commonly%20known%20Botox,that%20causes%20lines%20and%20wrinkles.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *