16 راهکار عالی برای مراقبت پوست در جوانی

پوست صاف می خواهید؟

16 راهکار عالی برای مراقبت پوست در جوانی

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

روش های مراقبت پوست در جوانی

حتما شما هم جمله ی معروف پیشگیری بهتر از درمان است، را شنیده اید. مراقبت پوست در جوانی، پوستتان را از چروک و لک محافظت می کند. روش های ساده ای هست که می توانید از پوستتان مراقبت کنید؛ تا در آینده نیاز به هزینه های گزاف برای برگرداندن پوست به جوانی نباشد. روشی که خانم های کره ای هم انجام می دهند و زیباترین پوست در دنیا را دارند.

این روش ها کمک می کند در آینده دیرتر به پیری پوست دچار شوید. روش هایی که در اینجا آمده هم کم هزینه و هم ساده هستند، پس راحت اجرا می شوند.

لیزر، مزوتراپی، بوتاکس و همه راهکارهایی که در سنین رو به میانسالی به کمک می آیند، در جوانی و نوجوانی نیازی نیستند و شما می توانید از شادابی طبیعی پوستتان لذت ببرید.

روش های مراقبت پوست

این شیوه ها در هر سنی قابل انجام است؛ اگر در سنین پایین تر انجام شود از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند و احتمال بروز اختلالات پوستی مثل لک یا جوش را کاهش می دهد.

روشهای نگه داری از پوست در جوانی

اگر در سنین بالاتر جدی گرفته شود؛ کاری می کند تا سایر پروسه های درمانی به خوبی عمل کند و پوست مدت زمان بیشتری شاداب باشد. این روش ها ساده هستند، اما کاربرد زیادی دارند و تنها نکته ی مهم پایبندی به آنهاست.

 • از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید.
 • به درستی صورت خود را بشویید.
 • در طول روز آب زیاد بنوشید.
 • از غذا های چرب و قندی پرهیز کنید.
 • پوست خود را مرطوب کنید.
 • کرم دور چشم بزنید.
 • خواب منظم داشته باشید.
 • استرس خود را کاهش دهید.
 • از کرم های شب استفاده کنید.
 • ویتامین سی را در روتین خود بگنجانید.
 • جوش های سنین بلوغ را جدی گرفته و درمان کنید.
 • در طول روز تحرک داشته باشید.
 • ماهانه پاکسازی پوست انجام دهید.
 • سیگار و الکل را ترک کنید
 • بیشتر بخندید و کمتر اخم کنید.

1- از ضدآفتاب استفاده کنید

کرم ضد آفتاب مهمترین کار مراقبت از پوستتان در جوانی

اصلی و اثبات شده ترین روش برای جلوگیری از پیری پوست، و مراقبت پوست در جوانی ضدآفتاب است. آفتاب با اشعه هایی که دارد؛ باعث از بین رفتن رشته های کلاژن و الاستین پوست می شود؛ در نتیجه چروک های زودرس، خصوصا در اطراف چشم، ایجاد می کند. به علاوه سلول های پوستی از خودشان در برابر آفتاب محافظت می کنند و به رنگ تیره در می آیند. پوست تیره می شود و صورت دچار لک می شود. ضدآفتاب مانع این مشکلات پوستی می شود. پس حتما سعی کنید ضدآفتاب مناسب نوع پوست خود را پیدا کنید و مداوم مصرف کنید.

 نکته ی مهمی که در مورد ضدآفتاب وجود دارد استفاده ی کافی از آن است. مقدار کافی ضدآفتاب به اندازه دو انگشت می شود. درست است که اگر بخواهیم به این میزان ضدآفتاب استفاده کنیم مجبور می شویم ماهانه دو الی سه ضدآفتاب بخریم؛ ولی کم خرج ترین کاری که می توانید برای جلوگیری از پیری پوست خود انجام دهید؛ زدن ضدآفتاب است.

برای شناخت ضدآفتاب مناسب پوستتان اینجا کلیک کنید.

2- آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید

اکثر افراد در سنین جوانی مقدار زیادی لوازم آرایشی مصرف می کنند ولی اگر می خواهید مراقبت پوست در جوانی درست انجام شود، آرایشتان را به موقع پاک کنید؛ تا پوستتان نفس بکشد. در مقابل ضدآفتاب، آرایش از مواردی است که به شدت می تواند پوست را مستعد پیری زودرس کند. برای جلوگیری از پیری و بسته شدن منافذ پوست ناشی از آرایش، باید این موارد را رعایت کنید:

  • سعی کنید حتی الامکان میزان آرایش خود را کاهش دهید.
  • لوازم آرایشی خود را از فروشگاه ها و برند های معتبر تهیه کنید.
  • آرایش خود را به درستی و توسط آرایش پاک کن یا میسلار واتر پاک کنید. خصوصا قبل خواب این موضوع اهمیت بیشتری دارد؛ چراکه موقع خواب نباید منافذ پوست با آرایش بسته شده باشند.
  • تصور نکنید که آرایش جایگزین ضدآفتاب می شود.

3- به درستی صورت خود را بشویید

کره ای ها مردمانی هستند که زیباترین پوست ها را دارند. خانم های کره ای در طول روز روتینی ۱۰ مرحله ای انجام می دهند تا بتوانند پوست خود را به این حد شفاف نگه دارند.

چرا کره ای ها پوست صاف دارند

از مهم ترین مواردی که در روتین این افراد وجود دارد؛ شستن دو مرحله ای صورت است. در مرحله ی اول با استفاده از یک شوینده ی روغنی، آرایش و آلودگی ها از روی صورت پاک می شود؛ و در مرحله ی بعدی با استفاده از یک شوینده ی ملایم، باقی مانده ی روغن و آلودگی ها از روی پوست برداشته می شود. شما می توانید این شستن دو مرحله ای را به صورت استفاده از میسلار واتر و سپس شوینده ی ملایم انجام دهید.

4- در طول روز آب زیاد بنوشید

خوردن آب بیشتر در طول روز نه تنها به سلامت کلی بدن کمک می کند، بلکه به دفع سموم پوست هم کمک کرده و به مرور اثرش را در روشن و شاداب تر شدن پوست مشاهده می کنید. خوردن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب در روز کفایت می کند.

5- از غذا های چرب و قندی پرهیز کنید

غذا های چرب و قندی از غذا هایی هستند که می توانند بدن شما را مستعد جوش کنند. پس سعی کنید با دوری از آنها، میزان چربی پوست و التهاب بدن خود را کنترل کنید. وجود التهاب در بدن، عامل بسیاری از اختلالات پوستی است.

پوستتان را مرطوب نگه دارید
پوستتان را مرطوب نگه دارید، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید، آب بنوشید، به خوبی صورتتان را بشوئید

6- برای مراقبت پوست در جوانی مرطوب کننده را فراموش نکنید

با مرطوب کردن پوست، توان لازم برای ترمیم خودش را به آن می دهید. پوستی که بی آب باشد، دچار چروک های ریز شده و منافذ بازی پیدا می کند که خود مسبب جوش بیشتر است.

7- کرم دور چشم بزنید

شاید به نظرتان کرم دور چشم برای سنین جوانی زیاده از حد باشد؛ اما باید گفت که این کرم ها بیشتر خاصیت پیشگیری کننده دارند و هرچه زودتر از کرم های دورچشم آبرسان استفاده شود، احتمال بروز چروک و تیرگی دور چشم به شدت عقب می افتد.

کرم دور چشم از پوست اطراف چشمتان مراقبت می کند

8- خواب منظم داشته باشید

پوست بین ساعت ۱۱ شب تا ۴ صبح و زمانی که در خواب هستید، فعالیت بیشتری برای بازسازی خود انجام می دهد. به علاوه با خواب منظم و کافی، بدن به طور کلی شادابی بیشتری پیدا میکند.

9- استرس خود را کاهش دهید

اضطراب و نگرانی قاتل پوست و موی سالم است. استرس با ایجاد التهاب در بدن، نه تنها بدن را در معرض بسیاری از بیماری ها قرار می دهد؛ بلکه عارضه های پوستی مثل جوش، لک و چروک را بیشتر می کند.

10- از کرم های شب استفاده کنید

کرم های شب بافت غلیظی داشته و خاصیت تغذیه کنندگی بالایی دارند. این کرم ها شب هنگام و حین بازسازی پوست، به آن کمک می کنند تا به نحو موثر تری به ترمیم خود بپردارد. به طور مثال کسانی که از جای جوش رنج می برند، بعد از استفاده از کرم های شب، متوجه بهبود سریع تر این لکه ها خواهند شد.

11- ویتامین سی را در روتین خود بگنجانید

اگر پوست خوب می خواهید ویتامین سی فراموش نشود

ویتامین سی با خواص اعجاب آوری که دارد، جزو بهترین مواد مراقبت پوستی به شمار می رود. این ویتامین مانند سایر ویتامین ها، آنتی اکسیدان و ضدالتهاب است؛ در کنار آن با خاصیت روشن کنندگی و ضد جوشی خود، در بسیاری از روتین های پوستی ضد جوش، ضد لک، و جوانساز استفاده می شود.

12- جوش های سنین بلوغ را جدی گرفته و درمان کنید

درست است که معمولا جوش های دوران بلوغ خود به خود برطرف می شوند؛ اما نکته ی مهم تر جای این جوش هاست که از خود جوش سرسخت تر است. اگر شما هم به این جوش ها دچار شده اید، بدانید که با درمان درست هر نوع جوش، می توان احتمال بروز لک بعد از آن را به شدت کاهش داد.

13- در طول روز تحرک داشته باشید

تحرک و داشتن ورزش منظم، با به حرکت درآوردن خون در همه ی نقاط بدن، کاری می کند که سموم از بدن به خوبی دفع شده و مواد غذایی به تک تک سلول های بدن برسد؛ یعنی موهای قویتر و پوست شاداب تر. حتی اگر نمی توانید ورزش کنید؛ از ماساژ صورت و کف سر برای افرایش خون رسانی به این نقاط غافل نشوید.

14- ماهانه پاکسازی پوست انجام دهید

فیشیال می تواند برای مراقبت از پوست در جوانی بسیار عالی باشد

پاکسازی ماهیانه ی پوست یا فیشیال، یک روش مراقبتی است که می تواند به خوبی پوست را تغذیه و آبرسانی کند. با این کار پوستی شاداب و سرحال تر دارید، و درمان های ضدجوش و ضدلک یا چروکتان، به نحو اثربخش تری نتیجه می دهند. همچنین با کمک ماساژ و آبرسانی به پوست، و در کنار روتین خانگی، پوست به مرور سفت تر شده و دیرتر دچار افتادگی می شود. می توانید برای پاکسازی به مراکز پاکسازی پوست معتبر مراجعه کنید.

15- سیگار و الکل را ترک کنید

اگر دو خواهر دو قلو را در نظر بگیرید؛ خواهری که سیگار کشیده و الکل مصرف می کند، بعد از ده سال بسیار پیرتر از خواهر دیگر به نظر می رسد. اثرات زیانبار سیگار و الکل روی پوست و تمام بدن اثبات شده است؛ پس اگر پوستی زیبا و سالم می خواهید، و می خواهید در جوانی از پوستتان مراقبت کنید؛ دوری از آن ها را جدی بگیرید.

16- برای مراقبت پوست در جوانی بیشتر بخندید و کمتر اخم کنید

خندیدن و شاد بودن در کنار اثرات اثبات شده ی علمی که بر روی کیفیت پوست و مو دارد؛ با حرکت بالا رونده ی ماهیچه ها حین خنده، کار لیفت صورت به طور طبیعی انجام می شود. به علاوه صورت خندان همیشه زیباتر به نظر می رسد.

بخندید تا پوستتان صاف باشد

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *