فیلر گونه چیست؛ شرایط؛ انواع؛ مزایا و معایب

تزریق فیلر گونه چیست

فیلر گونه چیست؛ شرایط؛ انواع؛ مزایا و معایب

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

وقتی سن یک فرد بالا می رود، به شکل طبیعی، حجم گونه‌ها کاهش پیدا می کند و پوست صورت افتاده می‌شود. اما فیلر گونه چیست؟ یک راه حل موثر تزریق فیلرگونه است که حجم ناحیه اطراف استخوان گونه را افزایش می‌دهد. در این حالت استخوان گونه واضح‌ و شکیل تر دیده می‌شود و صورت شکل جذاب تری پیدا می کند. همچنین با تزریق حجم مشخصی از فیلر به زیر پوست گونه، چین و چروک و خطوط ریز روی گونه ها صاف تر می شوند. در این مطلب در مورد فیلر گونه، انواع فیلر گونه، نحوه تزریق، مزایا و معایب تزریق ژل گونه داده ایم.

فیلر گونه چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که از نامش پیداشت، فیلر یک نوع پر کننده است که نواحی کم حجم صورت را پر می کند. فیلر ها از مواد ایمنی ساخته شده اند و می توانند در کمترین زمان گونه و لب های شما را حجیم و یا با تزریق به نواحی فرورفته ی پوست، چروک ها را صاف کنند.

برای تزریق فیلر، ابتدا پزشک شما را مشاوره و سابقه ی شما را بررسی می کند تا اگر محدودیت خاصی برای تزریق فیلر دارید؛ متوجه شود. سپس با توجه به درخواست شما و شرایطتان بهترین برند فیلر و میزان مورد نیاز را مشخص می کند.

در مرحله ی بعدی محل مورد نظر ضدعفونی و نشانه گذاری می شود. سپس با تزریق داروهای بی‌حس کننده موضعی، گونه های شما بی حس می شود تا شما در طول تزریق هیچ دردی نداشته باشید. البته گاهی ممکن است این داروها با خود ژل ترکیب و به گونه تزریق شوند. پس از آن پزشک به آرامی شروع به تزریق فیلر در نواحی علامت‌دار با حجم مناسب می کند.

پزشک این کار را در چهار ناحیه مجزا انجام می دهد. در همین زمان پوست گونه را به سمت بالا می کشد. این کشش باعث ایجاد لیفت در بافت گونه می شود. در نهایت شما گونه هایی شکیل و جوان و پوستی شاداب و صاف خواهید داشت.

انواع فیلر گونه چیست

انواع مختلفی از برند های فیلر وجود دارند که می‌توانند برای حجم دهی و جوانسازی گونه استفاده شوند. فیلر های پوستی ای که بر پایه هیالورونیک اسید و پلی لاکتیک اسید هستند موقتی اند و برای افزایش حجم گونه و زیر چشم کاربرد بیشتری دارند. پرکننده دیگری نیز وجود دارد که برپایه ی هیدروکسی آپاتیت است و برای این ناحیه می تواند استفاده شود. در زیر در مورد معروف ترین برند هایی که برای فیلر گونه استفاده می شوند توضیح داده ایم.

ژوویدرم:

یک برند فرانسوی است که بر پایه ی هیالورونیک اسید ساخته شده است. در ترکیباتش لیدوکائین وجود دارد در نتیجه درد را حین تزریق کاهش می دهد. البته کسانی که احیانا به لیدوکائین حساسیت دارند نمی توانند از این فیلر استفاده کنند. بلافاصله بعد از تزریق شما تا حدودی متوجه نتایج تزریق فیلر می شوید و میزان ماندگاری اش حدود یک سال است. پس از آن باید با تمدید سالانه ی ژل گونه ماندگاری نتایج را افزایش دهید.

رستیلن:

یک برند سوئدی است و مانند ژوویدرم ماده ی اصلی سازنده ی آن هیالورونیک اسید است. در تمام انواع برند های رستیلن لیدوکائین وجود ندارد پس اگر به این ماده حساسیت داشتید می توانید از برند فاقد لیدوکائین رستیلن استفاده کنید. برخلاف ژوویدرم اثر آنی ندارد و مدتی طول می کشد تا متوجه نتایج آن شوید. ماندگاری رستیلن در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا 6 تا 18 ماه ماندگاری دارد. برای ماندگاری نتایج باید در فواصل مشخصی که پزشک توصیه می کند ژل گونه را تمدید کنید.

اسکالپترا:

اسکالپترا برخلاف دو مورد بالایی از ماده ای به نام پلی لاکتیک اسید ساخته شده است که باعث تحریک کلاژن سازی در پوست می شود. این فیلر مناسب چروک های عمیق است و حتی برای افزایش حجم گونه ی افرادی که به علت بیماری ایدز گونه های فرورفته دارند استفاده می شود. این فیلر به صورت آنی اثر چندانی ندارد اما به مرور و بعد از چند هفته افزایش حجم قابل توجهی به گونه می دهد. برخلاف رستیلن و ژوویدرم برای اثربخشی این فیلر نیاز است که در یک دوره ی سه تا چهار ماهه، دو تزریق دیگر هم انجام دهید و پس از آن نتایج تا دو سال هم ماندگاری دارد.

پرفکتا:

یک برند فرانسوی است و از ماده ی هیالورونیک اسید ساخته شده است. انواع مختلفی دارد و پزشک با توجه به شرایط شما بهترین نوع را برایتان انتخاب می کند. میزان ماندگاری آن از 4 تا 12 ماه متغیر است.

رووفیل:

این فیلر ساخت کره و بر پایه ی هیالورونیک اسید است. ویژگی ای که این فیلر را متمایز می کند این است که از پپتید ها برای اتصال بین رشته های هیالورونیک اسید استفاده می کند. در نتیجه پایداری هیالورونیک اسید افزایش پیدا می کند. همچنین این ژل سلول های فیبروبلاست پوست را تحریک به ساخت کلاژن بیشتر می کند و می تواند غیر مستقیم به پر شدگی پوست کمک کند. ماندگاری انواع مختلف این فیلر متفاوت است اما معمولا بین 10 تا 12 ماه ماندگاری دارد.

الانسه:

برندی هلندی است و ماده ی اصلی سازنده ی آن پلی کاپرولاکتون می باشد. افزایش حجم آنی این فیلر چندان قابل توجه نیست اما به مرور و بعد از حدود 3 تا 4 ماه باعث تحریک فیبروبلاست ها برای ساخت کلاژن می شود. به همین علت ماندگاری آن از فیلر های هیالورونیک اسید بیشتر است اما به اندازه ی انها افزایش حجم قابل توجه ایجاد نمی کند.

رادیس:

این ژل از ماده ی کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته شده است و می تواند بلافاصله بعد از تزریق مقداری افزایش حجم ایجاد کند. با این حال بعد از گذشت چند ماه مواد این فیلر جذب می شوند و رشته های کلاژنی که با تحریک ژل ساخته شده اند باقی می مانند. ماندگاری این فیلر و اثر پرکنندگی ای که روی صورت دارد بین یک تا دو سال است.

مزایای فیلر گونه

اگر برای بین تزریق فیلر یا بوتاکس قرار است یکی را انتخاب کنید، اول باید بدانید مزایای فیلر گونه چیست یا اینکه بوتاکس چه مزایا و معایبی دارد. شما می توانید در مقالات بوتاکس مزایا و معایب آن روش را هم بررسی کنید.

 • تزریق فیلر گونه نسبت به روش های دیگر مثل جراحی پروتز گونه بسیار به صرفه تر است.
 • مراقبت خاصی غیر از مراقبت های معمول قبل از تزریق فیلر نیاز نیست.

 برای دانستن نکات مهم در افزایش ماندگاری فیلر کلیک کنید.

 • صورت شما به راحتی چندین سال جوانتر به نظر می رسد و لبخندتان زیباتر می شود.
 • این روش بدون دوره ی نقاهت است و می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق و با رعایت نکات بعد از تزریق فیلر، به محل کارتان بازگردید و فعالیت‌های روزمره تان را انجام دهید.
 • بیشتر برند های فیلر گونه پس از تزریق قابلیت هضم با آنزیم دارند. پس اگر از ظاهر جدیدتان راضی نبودید می توانید دوباره به شکل قبل برگردید.
 • فیلر ها این قابلیت را دارند که حتی پس از تزریق، تا حدودی مدلشان تغییر پیدا کند. پس تا زمانی که به نتیجه دلخواهتان برسید پزشک می‌تواند فیلر بیشتری در نقاط مناسب تزریق کند.
 • عوارض جانبی این روش اگر در کلینیک های معتبر و توسط پزشک انجام شود بسیار کم است.
 • تزریق فیلر به صورت سرپایی و بدون بیهوشی یا برش سطح زیادی از پوست انجام می شود. در نتیجه احتمال بروز عفونت در پایین‌ترین حد قرار دارد.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر گونه

مانند هر فیلر دیگری باید حواستان به داروهای مصرفی تان باشد. اگر باید داروهای رقیق کننده ی خون مصرف کنید، در مورد قطع این داروها با پزشکتان تا موقع خوابیدن التهاب فیلر گونه صحبت کنید.

اگر می خواهید مسکن مصرف کنید، استامینوفن هر 6 ساعت انتخاب بهتری است.

تا حداقل 48 ساعت از حرکات شدید خودداری کنید تا فیلر به خوبی در جای خود مستقر شود. همچنین بهتر است هنگام خواب به صورتتان فشار نیاورید و روی کمر بخوابید تا فیلر ماندگاری بیشتری داشته باشد. تا سه هفته صورتتان را با ماسک یا هر چیز دیگری سفت نبندید.

تا زمانی که بخاطر التهاب و زخم صورت خطر عفونت وجود دارد، صورتتان را در تماس با سطوح آلوده قرار ندهید.

عوارض تزریق فیلر گونه چیست

تزریق فیلر گونه اگر توسط فرد متخصص و در مکان بهداشتی انجام شود یک روش نسبتا کم خطر و ساده است. عوارض شایعی که معمولا بعد از تزریق هر فیلری ایجاد می شوند و در مدت زمان بسیار کوتاهی از بین می‌روند شامل موارد زیر هستند:

 • کبودی
 • تورم و التهاب
 • خارش
 • قرمزی

شما باید قبل از اقدام به تزریق فیلر انتظارات خود را اصلاح کرده باشید. یک فرد متخصص قبل از فیلر گونه با شما صحبت می کند و با توجه به اصول علمی زیبایی برای شما کار تزریق فیلر را انجام می دهد. اینکه فکر کنید هرچه ژل بیشتری تزریق کنید زیباتر می شوید کاملا اشتباه است. با این طرز تفکر راه را برای افراد سودجو و بدون مدرک باز می گذارید و خود را دچار عوارض نادر و خطرناک تزریق فیلر می کنید:

 • از بین رفتن قسمتی از بافت پوست (نکروز) به دلیل انسداد گردش خون
 • احتمال از دست دادن بینایی
 • آسیب به رگ‌ها و اعصاب
 • حرکت ژل از گونه به سایر بخش های صورت و ایجاد نواحی برآمده و نامتقارن.

آیا تزریق ژل گونه درد دارد؟

تزریق ژل درد چندانی ندارد. چراکه پزشک قبل از انجام تزریق از کرم بی‌حس‌کننده استفاده می‌کند و یا اینکه مواد بی حسی را همراه با مواد فیلر تزریق می کند تا درد را به میزان زیادی کاهش ‌دهد. البته ممکن است در زمان تزریق کمی احساس فشار ‌کنید اما درد شدیدی وجود ندارد. پس از اتمام کار پزشک با استفاده از کمپرس یخ درد و تورم پوست را کاهش می دهد. سپس می توانید با مصرف هر 6 ساعت استامینوفن درد های بعد از کاهش بی حسی را کنترل کنید.

مدت زمان ماندگاری فیلر ها چقدر است؟

بسته به اینکه برند فیلر گونه چیست، ویژگی های بدن و مراقبت های بعد از تزریق، فیلر گونه بین 6 ماه تا 2 سال دوام دارد. در واقع بدن شما مواد فیلر را به مرور زمان متابولیزه می کند. هرچقدر سرعت بدن در متابولیسم فیلر بیشتر باشد ژل گونه سریع  تر از بین می رود.

بهترین کاندیدها برای تزریق فیلر گونه

افراد بالای 21 سالی که سیگار و قلیان نمی کشند و همچنین سابقه بیماری‌های مزمن ندارند، به طور کلی مانعی برای تزریق فیلر گونه برایشان وجود ندارد.

با این حال بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، در صورت وجود موارد زیر باید از تزریق ژل گونه صرف نظر کنید:

 • وجود اختلالات خونریزی
 • حساسیت به ترکیبات موجود در فیلرها
 • بارداری یا شیردهی

کلام آخر:

حققتا یکی از اقدامات کلینیکی که می تواند صورت را چندین سال جوانتر کند تزریق فیلر است. به خصوص تزریق فیلر گونه که نه تنها افراد سن بالا، بلکه سنین پایین هم برای وضوح بیشتر استخوان گونه از آن استفاده می کنند. انواع مختلفی از برند های ژل گونه و صورت وجود دارند و ماندگاری و موارد مصرف هر کدام متفاوت است. شما باید با مراجعه به کلینیک های معتبر و مشاوره با پزشک با تجربه، بهترین فیلر گونه ی مناسبتان را پیدا کنید. همچنین با این کار ریسک بروز عوارض جانبی بسیار کاهش پیدا می کند و بیشتر می توانید از گونه های حجیم و بدون چروکتان لذت ببرید.

:منابع

https://www.healthline.com/health/cheek-fillers

https://www.healthline.com/health/sculptra

https://www.healthline.com/health/juvederm-vs-restylane

https://www.consultingroom.com/treatment/perfectha

http://www.revofil.co.kr/about_01.html

https://www.dokumedical.com/en/ellanse-smart-filler-applications

https://www.healthline.com/health/radiesse#how-it-works

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *