6 روش عالی برای درمان سریع لک صورت

روش های سریع برای درمان لک صورت

6 روش عالی برای درمان سریع لک صورت

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

شاید لک صورت چندان مشکل حادی نباشد که شما را مجبور کند اقدام به درمانش کنید. اما بعضی افراد هستند که به دنبال درمان سریع لک صورت خود هستند. طبیعی است که برای بعضی افراد این کار باعث افزایش اعتماد به نفسشان شود. راه های مختلفی برای رفع لک و شفاف و روشن شدن پوست وجود دارد. از روش های خانگی تا روش های کلینیکی می توانند برای افراد مختلفی مناسب باشند. اگر شما به دنبال سریعترین راه درمان لک صورت هستید؛ مقاله ی زیر را تا انتها بخوانید.

لک صورت چگونه به وجود می آید؟

ابتدا باید در مورد انواع لک صورت صحبت کنیم تا بهتر متوجه روش های درمانی شویم. لک صورت به علت های مختلفی به وجود می آید. بعضی افراد بخاطر مسائل ژنتیکی، ریسک بیشتری برای بروز لک دارند. به طور مثال جای زخم در بعضی افراد به کندی محو می شود؛ یا اینکه با کوچکترین آفتاب کک و مک می زنند. به طور کلی دلایل مختلف بروز لک صورت را می توانیم به شکل زیر خلاصه کنیم.

  • لک ناشی از التهاب:

   التهاب در نتیجه ی مسائل مختلفی به وجود می آید. به طور مثال جوش و آکنه، عفونت ها، حساسیت پوست پس از اپیلاسیون و لیزر یا اقدامات کلینیکی، از این موارد هستند. پوست پس از این محرک ها دچار التهاب می شود و برای دفاع از خود شروع به تولید رنگدانه می کند. در نتیجه ما شاهد لک هایی مثل لک جای جوش هستیم. لک ناشی از التهاب به راحتی از بین نمی رود و درمان آن نیاز به نظارت دقیق پزشک دارد.

  • لک ملاسما:

   در خانم های باردار یا خانم هایی که از داروهای ضدبارداری استفاده می کنند لک ملاسما به وجود می آید. این لک در افراد مستعد و به علت تغییرات هورمونی ایجاد می شود. بهترین و ساده ترین راه برای پیشگیری از بروز لک بارداری یا ملاسما استفاده از ضدآفتاب است. در حالی که خود درمان ملاسما مقداری صبر می خواهد.

  • لک ناشی از آفتاب:

   بدن ما به طور طبیعی با اشعه های خورشید رنگدانه های تیره تولید می کند. بعضی افراد به طور یک دست تیره می شوند در حالی که بعضی دیگر آفتاب سوخته و کک و مک می زنند. هر دوی این افراد می توانند با استفاده ی صحیح از ضدآفتاب جلوی بروز لک و تیرگی صورت را بگیرند. اما اگر این نوع تیرگی و لک صورت برایشان ایجاد شد جای نگرانی نیست. کک و مک و تیرگی صورت به راحتی درمان پذیر است.

  • بعضی بیماری ها:

   بعضی بیماری ها می توانند در افراد مستعد لک ایجاد کنند. خصوصا بیماری هایی که با اختلالات هورمونی و مقاومت به انسولین همراه هستند. به طور مثال بیماری های دیابت، تخمدان پلی کیستیک و آدیسون همگی به علت نامنظمی هورمون ها هستند. به همین علت است که در این افراد شاهد انواع مختلف لک صورت و بدن هستیم. به لک ایجاد شده در چنین بیماری هایی آکانتوزیس نیگریکانس گفته می شود. آکانتوزیس بیشتر در نواحی چین خورده ی بدن مثل کشاله ی ران، گردن و زیر بغل ایجاد می شود.

روش های درمان لک صورت

حقیقت این است که به جز روش های کلینیکی و دستگاهی، بقیه ی روش ها زمان قابل توجهی لازم دارند. کسی که درمان های خانگی و روتین پوست را انتخاب می کند، به مرور و طی چند ماه متوجه تغییرات پوست خود می شود. در حالی که روش های کلینیکی مثل لیزر سی او تو (CO2)، میکرودرم ابریژم، درم ابریژن و پیلینگ شیمیایی با سرعت بیشتری عمل می کنند. نکته ی مهم این است که شما انتظار خارق العاده نداشته باشید. به طور مثال فکر نکنید درمان لک صورت پروسه ای یک هفته ای است. در روش های کلینیکی با سرعت بیشتری متوجه تغییرات پوست خود می شوید؛ با این حال این روش ها هم برای نتیجه ی ایده آل زمان نیاز دارند. شما می توانید با مراقبت هایی که در ادامه گفته می شود، کاری کنید پوستتان بهتر به درمان پاسخ دهد. پس سریع ترین روش درمان لک صورت یک پروسه ی ترکیبی است که نیاز به همکاری و مراقبت شما دارد.

  • روش های خانگی درمان لک صورت

موادی که خاصیت التیام بخش، آنتی اکسیدان، لایه برداری و ضد رنگدانه سازی دارند می توانند به صورت خانگی استفاده شوند. جالب است بدانید که علاوه بر استفاده ی موضعی، می توانید با خوردن غذا های سرشار از آنتی اکسیدان، به جلوگیری از پیرپوستی و درمان لک صورت کمک کنید. درمان خانگی لک صورت می تواند با موارد زیر انجام شود:

آلوئه ورا: این گیاه حاوی مواد ضد التهاب و تسکین دهنده ای مثل آلانتوئین است. همچنین موادی مثل آلوئین و آلوئه سین که در آن وجود دارند می توانند به بهبود لک صورت کمک کنند.

شیرین بیان: عصاره ی این گیاه در بسیاری از کرم های روشن کننده وجود دارد. در خانه می توانید پودر آن را تهیه کنید و در ترکیب با آب به عنوان ماسک استفاده کنید.

سرکه سیب: استیک اسید موجود در سرکه سیب می تواند با لایه برداری، به روشن شدن پوست کمک کند.

چای سبز: شما می توانید از چای سبز کیسه ای استفاده کنید. ابتدا صبر کنید خنک شود و سپس حدود ۱۵ دقیقه روی نواحی لک دار پوست قرار دهید.

چای سیاه: چای سیاه با مواد محرک خود می تواند جریان خون پوست را تحریک کند. به همین علت است که برای بهبود سیاهی و گودی دور چشم  استفاده می شود.

آب لیمو: به علت خاصیت اسیدی و داشتن ویتامین سی می تواند در بهبود لک موثر باشد. اما خاصیت اسیدی نسبتا زیاد آب لیمو، باعث حساسیت و خشکی پوست می شود.

ماست: ماست حاوی لاکتیک اسید است. لاکتیک اسید یک آلفاهیدروکسی اسید است و می تواند در لایه برداری و آبرسانی پوست موثر باشد.

عسل: سرشار از مواد آنتی اکسیدان است. عسل و مشتقاتش در کرم های مختلفی به کار می روند. مواد آنتی اکسیدان موجود در عسل خواص ضد پیری و روشن کننده ی پوست دارند.

  • درمان لک صورت با کرم

کرم هایی که برای درمان لک صورت استفاده می شوند می توانند با یا بدون نسخه خریداری شوند. این کرم ها حاوی مواد روشن کننده یا لایه بردار پوست هستند. از مواد روشن کننده می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کوجیک اسید، عصاره ی شیرین بیان، ویتامین سی، رزورسینول، آربوتین، هیدروکینون

این مواد با اختلال در پروسه ی تشکیل رنگ دانه مانع از تیره شدن پوست می شوند و می توانند به مرور رنگ پوست را روشن تر کنند.

از مواد لایه بردار می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • آلفاهیدروکسی اسید ها مثل مالیک اسید، گلایکولیک اسید، لاکتیک اسید
  • بتا هیدروکسی اسید ها مثل سالسیلیک اسید
  • مشتقات ویتامین آ مثل رتینول

این مواد می توانند پروسه ی لایه برداری پوست را تسریع کنند و با این کار به کم رنگ شدن لکه ها کمک کنند.

سریع ترین روش درمان لک صورت

حقیقتا سریعترین روش درمان لک صورت، روش های کلینیکی هستند. در این روش ها با استفاده از تکنولوژی هایی مانند لیزر می توانیم کار لایه برداری پوست را انجام دهیم. لیزر ها به دو دسته ی ابلیتیو(ablative) و غیر ابلیتیو(non-ablative) تقسیم می شوند. لیزر های ابلیتیو مثل لیزر سی اوتو(CO2 Laser)، به صورت تخصصی یک لایه از پوست را برمی دارند. در نتیجه پوست جدید روشن تر و شفاف تر از پوست قبل است و حتی منافذ باز کمتری دارد.

لیزر های غیر ابلیتیو یا نان ابلیتیو در قسمت های عمقی پوست نفوذ می کنند. با تحریک بخش های عمیق پوست، کلاژن سازی و تقسیم سلولی انجام می شود. در نتیجه زودتر سلول های جدید پوست به سطح می آیند و رنگ روشن تری دارند.

غیر از لیزر، روش های فیزیکی و شیمیایی دیگری هم برای درمان سریع لک صورت وجود دارند. در زیر به صورت جزئی تر در مورد هر کدام از روش های کلینیکی موثر در درمان لک صحبت می کنیم.

  • میکرودرم ابریژن:

   در این روش پزشک یا تکنیسین آموزش دیده با استفاده از دستگاه میکرودرم یک لایه از پوست را بر می دارد. همزمان با سایش پوست، مکش دستگاه هم لایه های قبلی را از روی پوست پاک می کند. بعد از میکرودرم ممکن است حس سوختگی روی پوستتان داشته باشید. این حس طبیعی است و به مرور با ترمیم پوست و استفاده از کرم های ترمیم کننده از بین می رود.

  • درم ابریژن:

   کارایی درم ابریژن مشابه میکرودرم است. تفاوتی که بین این دو وجود دارد در عمق نفوذ بیشتر درم ابریژن است. درم ابریژن می تواند مقداری به لایه ی درم هم نفوذ کند و باعث رفع لک و جای جوش فرورفته شود.

  • لیزر CO2 فرکشنال:

   همانطور که گفته شد این لیزر با امواج خود می تواند یک لایه از پوست را بردارد. در نتیجه لک ها کمرنگ تر، صورت شفاف تر و چین و چروک پوست محو تر می شود. اگر راجع به این نوع لیزر سوالی دارید به مقاله “لیزر co2 فرکشنال چیست” مراجعه کنید.

  • لیزر IPL:

   این دستگاه از پالس های نوری برای هدف گیری ملانین استفاده می کند. در نتیجه رنگدانه های ملانین گرم شده و از بین می روند.

  • کرایوتراپی:

   کرایوتراپی به معنای استفاده از سرما برای برداشتن لک و سایر زوائد پوستی است. در این روش از نیتروژن مایع یا نیتریک اکسید استفاده می شود.

  • پیلینگ شیمیایی:

   پیلینگ یک روشی کلینیکی است که در آن از اسید با غلطت بالا استفاده می شود. با این کار یک آسیب جزئی به پوست وارد و پوست تحریک به لایه برداری می شود.

  • میکرونیدلینگ:

   در کسانی که مستعد بروز لک پس از التهاب نیستند، می توانیم از این روش استفاده کنیم. در میکرونیدلینگ سوزن های بسیار ریزی به پوست وارد می شوند تا آن را تحریک به کلاژن سازی کنند. در نتیجه پوست جدید، صاف و شفاف تر زودتر ساخته می شود.

  • لیزر کیوسوئیچ:

   نام دیگر این دستگاه لیزر لک است. رنگدانه های پوست امواج این لیزر را جذب می کنند و از بین می روند. لیزر کیوسوئیچ حتی برای برداشتن تتو هم استفاده می شود.

  • آر اف نیدل فرکشنال:

   آر اف نیدل فرکشنال از هر دو تکنولوژی نیدلینگ و امواج آر اف به طور همزمان استفاده می کند. در نتیجه پوست با آسیب جزئی نیدل و گرمای آر اف تحریک به کلاژن سازی بیشتر می شود تا سلول های جدید بسازد. بافت جدید سفت تر، صاف تر، و روشن تر از قبل است.

سخن پایانی:

در این مقاله در مورد انواع مختلف لک و سریع ترین روش درمان لک صورت صحبت کردیم. درمان های خانگی لک، کرم های داروخانه ای و درمان های کلینیکی برای از بین بردن لک وجود دارند. اما حقیقتا سریع ترین روش برای تبدیل پوست تیره به پوستی صاف و شفاف، اقدامات کلینیکی هستند. همچنین به خاطر داشته باشید که مراقبت از پوست در طی درمان لک اهمیت بیشتری پیدا می کند. پس اگر به ضدآفتاب چندان توجهی نمی کنید؛ اصلا به سراغ درمان لک نروید. خصوصا در روش های کلینیکی به علت آسیب بیشتری که به پوست وارد می شود، مراقبت بیشتری نیاز است. پس توجه داشته باشید که هر کدام از روش های خانگی درمان لک صورت، کرم های روشن کننده و لایه بردار، یا لیزر های ضد لک و لایه بردار را استفاده کردید؛ باید استفاده از ضدآفتاب و مرطوب کننده را جدی بگیرید.

بلفی کلینیک را کلیک کن

:منابع

https://www.healthline.com/health/sunspots-on-face#treatment

https://www.apothecopharmacy.com/blog/how-to-get-rid-of-hyperpigmentation-based-on-your-skin-tone/#:~:text=In%20this%20case%2C%20turning%20to,to%20rid%20skin%20of%20hyperpigmentation

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *