هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید در مزوتراپی

هیالورونیک اسید

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از موادی که در بدن وجود دارد و با افزایش سن مقدارش کاهش پیدا می کند؛ هیالورونیک اسید است. سن، آلودگی های محیطی، تغذیه، آفتاب و … باعث کاهش زودتر این ماده در بدن می شوند. Hyaluronic Acid (به اختصار HA ) توانایی بسیار بالایی در جذب آب دارد و می تواند تا هزار برابر وزن خود آب جذب کند. وجود آن در بدن پوستی آبدار، صاف و درخشان به وجود می آورد. همین یک دلیل مهم و قانع کننده است که از آن در مزوتراپی استفاده کنند. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد هیالورونیک اسید، موارد استفاده، مزوتراپی هیالورونیک اسید، مراقبت های قبل و بعد مزوتراپی اسید هیالورونیک و … در اختیار شما قرار می دهیم؛ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

درباره مزوتراپی مقاله کاملی با عنوان “مزوتراپی چیست” آماده کرده ایم. توصیه می کنم بعد از این مقاله سری به آنجا بزنید. زیرا نکات بسیار مهمی در این روش زیبایی هست که باید حتما در جریان باشید.

این اسید یک نوع از انواع مواد مزوتراپی است که باعث شادابی میشود.

هیالورونیک اسید چیست؟

این ماده نوعی قند است که به صورت طبیعی در پوست، چشم ها و عضلات بدن ما وجود دارد. عملکرد اصلی آن ذخیره ی آب در بدن است. با ذخیره ی آب، نه تنها بافت های مختلف بدن مرطوب و حجیم می مانند؛ بلکه مفاصل به خوبی روی هم حرکت میکنند و فرد به راحتی راه می رود. به علت خاصیت فوق العاده ای که این ماده دارد؛ در صنعت داروسازی هم به نحوه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال سرم ها و کرم های حاوی هیالورونیک اسید، مکمل های غذایی و حتی بعضی تزریقات از این موارد هستند.

مزوتراپی با اسید هیالورونیک چیست

توصیه ای که همه درمانگران زیبایی به هر کسی می کنند، این است که در شبانه روز، مقدار مناسبی آب بنوشید. H2O ، این ملکول کوچک باعث می شود تا شادابی در پوستتان موج بزند، این مایع حیاتی می تواند در پوست شما جذب شود و پوست را کشیده، صاف و شفاف کند. وظیفه جذب آب را هیالورونیک اسید در پوست انجام می دهد. مانند اینکه یک اسفنج آب را در خود مکش کند. این هیدروکربن معجزه آفرین مقدار بسیار زیادی آب را در خود می بلعد و بزرگ می شود و به همین دلیل پوستتان را شفاف می کند، از اگزما و چین و چروک جلوگیری می کند، راه را برای تشکیل آکنه می بندد و مهمتر اینکه این اسفنج آب را درون خود حفظ می کند تا پوست به شکل هیدراته باقی بماند.

در زمانی که فرد به سنین میانسالی می رسد و بعد از آن تولید این ماده در بدن کاهش میابد؛ تزریق اسید هیالورونیک تحت عنوان مزو کمبود آن را جبران می کند.

خواص اسید هیالورونیک چیست؟

به علت ماهیت خاص این ماده در جذب مقدار زیاد آب، به روش های مختلف و برای مسائل متفاوتی استفاده می شود‌. یکی از بارز ترین کاربرد های هیالورونیک اسید، استفاده از آن برای پیشگیری از پیری پوست، یا از بین بردن چین و چروک است.

کرم های موضعی، سرم، مکمل و تزریقات هیالورونیک اسید هم با این هدف به کار می روند.

در کنار موارد زیبایی، از آن برای کاهش درد بیماران مبتلا به آرتریت، کاهش رفلاکس اسید معده و جلوگیری از خشکی چشم هم استفاده می شود.

مطالعات نشان داده که هیالورونیک اسید با کنترل التهاب و هدایت جریان خون به بخش های آسیب دیده ی پوست، در بهبود سریع تر زخم، حتی زخم پای دیابتی، موثر است.

مصرف مکمل ها و مزوتراپی اسید هیالورونیک برای مو، رطوبت فولیکول های مو را تامین می کند و موجب بهتر شدن ظاهر و بافت مو می شود. و البته به طور غیر مستقیم در رشد مو هم موثر است.

ساختار اسید هیالورونیک چیست

با مزوتراپی اسید هیالورونیک، این ماده را به لایه ی میانی پوست می رسانند و کاری می کنند که پوست ناحیه ی مشخصی از بدن جوانتر، حجیم و شفاف تر شود. این به دلیل جذب آب در این ماده است.

به علاوه طبق مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد؛ محققان متوجه شدند که در گروهی از مردم که مکمل های هیالورونیک اسید مصرف کرده اند؛ به نسبت کسانی که دارونما خورده بودند، حس سفت تر شدن پوست و کاهش چین و چروک ها را داشتند.

شما می توانید با مشاوران کلینیک بلفی، در مورد مکملی که برای ماندگاری بیشتر اثرات مزوتراپی، و گرفتن زودتر نتیجه موثر است، صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثر و ماندگاری مزوتراپی اینجا کلیک کنید.

مزوتراپی اسید هیالورونیک در چه بخش هایی انجام می شود؟

به نقل از سایت sakkadermatologist، مزوتراپی اسید هیالورونیک در هر بخشی از بدن که نیاز به بهبود بافت، چروک های سطحی و جای زخم استفاده می شود. متداول ترین مکان هایی که مزوتراپی هیالورونیک در آن کاربرد دارد شامل موارد زیر است:

 • در ناحیه صورت و گردن، به عنوان درمانی برای پوستی درخشان و بهبود چین و چروک سطحی دور چشم و دور دهان

 • جای جوش

 • جای سوختگی یا جراحت تصادف

 • چروک های دست

 • فولیکول مو

مزوتراپی هیالورونیک اسید چگونه انجام می شود؟

مانند سایر مزوتراپی ها، ابتدا پزشک شرایط شما را بررسی می کند. سپس کوکتل مخصوص را انتخاب می کند. بعد از زدن ماده ضد عفونی کننده و بی حسی موضعی، به ناحیه ی مورد نظر، سوزن نازکی را به لایه میانی پوست تزریق می کند.

این پروسه حدودا ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و پس از آن مراجعه کننده می تواند فعالیت های عادی خود را انجام دهد.

مزوتراپی با هیالورونیک اسید چگونه انجام می شود

به چند جلسه مزوتراپی اسید هیالورونیک نیاز است؟

برای دیدن نتیجه ایده آل در مزوتراپی، معمولا سه جلسه ی پشت سر هم با فاصله ی ۳ تا ۴ هفته کافی است. البته این بستگی به کیس مورد درمان هم دارد. ولی با این حال حتی بعد از جلسه ی اول هم فرد متوجه تغییراتی در ظاهر و حتی درون پوستش می شود.

بعد از جلسه ی سوم برای ماندگاری بیشتر نتیجه، ممکن است به جلسات نگهدارنده نیاز پیدا کنید.

برای فهمیدن بهترین برند مزوتراپی مختص خودتان و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز مزوتراپی، می توانید با مشاوران ما در کلینیک بلفی تماس بگیرید.

بعد از مزوترامی هیالورونیک اسید چه کار کنیم؟

مشاوران کلینیک بلفی به شما توضیحات کاملی در مورد نحوه ی محافظت از پوستتان بعد از مزوتراپی ارائه می دهند. اما در کل برای افزایش اثر بخشی مزوتراپی هیالورونیک اسید، باید موارد  زیر را رعایت کنید:

 • آب بیشتری در طول روز بخورید؛ حدود ۶ تا ۸ لیوان در روز
 • رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزیجات داشته باشید
 • از سیگار کشیدن و نزدن ضدآفتاب اجتناب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های قبل و بعد از مزوتراپی اینجا کلیک کنید.

بعد از مزوتراپی با اسید هیالورونیک چه کنیم

چه کسانی نمی توانند از هیالورونیک اسید استفاده کنند؟

به این دلیل که ماهیت این ماده، مفید است و به صورت طبیعی در بدن وجود دارد؛ مکمل ها یا مزوتراپی آن در اکثر افراد ایمن است. با این حال به علت نبود مطالعات کافی، بهتر است در خانم های باردار و شیرده انجام نشود یا در کسانی که دارو های رقیق کننده ی خون مصرف می کنند، مزوتراپی با نظارت پزشک و در شرایطی که پزشک مد نظر دارد انجام شود.

برای گرفتن بهترین نتیجه از مکمل یا مزوتراپی هیالورونیک اسید، بهتر است همیشه از قبل با پزشک در مورد آن صحبت کنید. در کلینیک بلفی با مشاوره ی کامل، شما را از خطرات احتمالی و احتیاطات لازم آگاه می کنند.

به نقل از سایت healthline سلول های سرطانی نسبت به هیالورونیک اسید حساس هستند و خوردن مکمل ها می تواند باعث رشد سریع تر آنها شود.

عوارض مزوتراپی با هیالورونیک

همانطور که گفتیم، هیالورونیک اسید از موادی است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارند؛ پس احتمال بروز عوارض بسیار اندک است. با این حال ممکن است در تزریق، عوارض زیر مشاهده شود:

 • درد حین تزریق؛ که کاملا طبیعی است و با بی حس کننده های موضعی بسیار کمتر می شود.
 • مقداری کبودی ناشی از تزریق، که خصوصا در افرادی که مستعد لک هستند طبیعی است و با کرم های ترمیم کننده و مراقبت های مخصوص، خیلی زود بهبود پیدا می کند.
 • در موارد نادر احتمال حساسیت

 

:منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326385#is-it-effective

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hyaluronic-acid-for-hair#who-can-use-it

https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits#TOC_TITLE_HDR_9

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *