آیا تزریق فیلر عوارض دارد؟

تزریق فیلر عوارض دارد؟

آیا تزریق فیلر عوارض دارد؟

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از بهترین روش های جوانسازی پوست تزریق فیلر است. با این وجود عوارض تزریق فیلر ممکن است باعث شود قبل از تزریق فیلر صورت یا فیلر دست مقداری درنگ کنید. تزریق فیلر مانند تزریق بوتاکس و دیگر تزریقات زیبایی روشی نیمه تهاجمی و نسبتا ساده است. در نتیجه احتمال بروز عوارض ناخواسته اگر توسط پزشک و در کلینیک های معتبر انجام شود بسیار کاهش پیدا می کند. با اینحال هیچ روش پزشکی بدون عوارض نیست. این عوارض می توانند بعد از فیلر خط خنده، پیشانی، اندوه، خطوط پنجه کلاغی، فیلر زیر چشم و لب، فیلر خط اخم، گونه و چانه اتفاق بیفتند. اما روش هایی وجود دارد که می توان از این عوارض جلوگیری کرد. ضمنا تزریق مداوم فیلر هم یکی از نگرانی های مخاطبین آن است، در این مورد و روش های جلوگیری از عوارض فیلر در همین مطلب صحبت می کنیم

عوارض شایع تزریق فیلر چیست؟ چگونه آن را کنترل کنیم؟

تزریق فیلر مانند هر روش دیگری که در آن سوزن وارد بدن شود، می تواند واکنش های التهابی را بدن فعال کند. در نتیجه بروز التهاب، تورم، قرمزی، کبودی، ورم، درد، خارش و حتی بروز راش پوستی طبیعی است. این عوارض به مرور و در طی چند روز تا حداکثر دو هفته رفع می شوند. نکته ی مهم در مورد کنترل و جلوگیری از این عوارض این است که مراقبت های قبل و بعد از فیلر را به خوبی انجام دهید. با این کار التهاب خیلی زودتر می خوابد و صورتتان سریع تر به شکل عادی خود بر می گردد.

باز هم تاکید می کنیم مراقبت های مناسب را انجام دهید. مخصوصا اگر این تزریق در نواحی حساسی مانند چشم باشد (به مقاله مراقب های قبل و بعد از فیلر چشم مراجعه کنید).

مرور کلی بر مراقبت ها

به طور مثال شما باید قبل از تزریق فیلر در مورد داروهای مصرفی تان با پزشک صحبت کنید. بعضی دارو ها می توانند خون را رقیق کنند و باعث افزایش احتمال کبودی و خونریزی بعد از تزریق فیلر شوند. شما باید با توجه به نوع دارو و علت مصرف، مدتی قبل تا مدتی بعد از تزریق فیلر دارو را قطع کنید.

همچنین اگر بیماری های زمینه ای مثل دیابت کنترل نشده دارید، باید با پزشک کلینیک در مورد آن صحبت کنید. چراکه بیماری هایی مثل دیابتی که به خوبی توسط دارو درمانی کنترل نشود، ریسک خونریزی و عفونت زخم را بالا می برد.

 به علاوه باید از حدود یک هفته قبل تا چند روز بعد از تزریق فیلر حواستان به کرم هایی که در طول روز استفاده می کنید باشد. به طور مثال اگر شما کرم های درمانی ای مثل لایه بردار ها یا کرم های حاوی رتینول و ترتینوئین استفاده می کنید، باید حدود یک هفته قبل و تا چند روز بعد از تزریق فیلر به پوستتان استراحت دهید تا حساس نشود.

اگر پوست شما بعد از تزریق فیلر دچار کبودی و التهاب شد، با استفاده از کیسه ی یخ و مصرف داروهای ضد التهاب تجویز شده توسط پزشک، می توانید به روند بهبود پوستتان کمک کنید. همچنین باید بعد از تزریق فیلر و تا بهبود تورم و التهاب، از حرکات شدید و حرارت زیاد دوری کنید تا باعث جابجایی یا خروج فیلر از پوست نشوید.

به مقاله نکات مهم قبل و بعد از فیلر مراجعه کنید.

عوارض خطرناک بعد از تزریق فیلر

همانطور که گفتیم تزریق فیلر به خودی خود عوارض خطرناکی ندارد و اگر توسط پزشک با تجربه انجام شود ریسک بروز عوارض بسیار کاهش پیدا می کند. زمانی که به پزشک مراجعه می کنید، باید در مورد سوابق پزشکی تان با او صحبت کنید تا پزشک کلینیک بهترین راه حل را برایتان انتخاب کند. به طور مثال بعضی از برند های فیلر حاوی ماده ی کلاژن حیوانی هستند و ممکن است در بعضی افراد حساسیت زا باشند. چنین افرادی باید قبل از تزریق فیلر در ناحیه ی کوچکی از پوستشان تست حساسیت بدهند و بعد فیلر تزریق کنند.

خطرناک ترین و در عین حال نادر ترین عارضه ی تزریق فیلر، نکروز یا مرگ سلول های بافت پوست است. در واقع اگر تزریق زیر پوست و به درستی توسط پزشک انجام نشود، می تواند یک رگ خونی را مسدود کند. در نتیجه پوست نکروز می شود و در موارد خطرناک تر ریسک بروز سکته یا حتی کوری وجود دارد.

جلوگیری از عوارض فیلر

تنها راه جلوگیری از چنین عارضه هایی، مراجعه به کلینیک های معتبر و تزریق فیلر توسط پزشک با تجربه است.

در کنار عوارض بالا، عوارض نسبتا نادر دیگری هم وجود دارند که ممکن است در افرادی که مراقبت های بعد از فیلر را به درستی انجام نمی دهند و فرد با متخصصی برایشان تزریق نمی کند اتفاق بیفتد.

به طور مثال بروز عفونت و جابجایی فیلر از این موارد هستند. مراقبت از زخم پوست بعد از تزریق فیلر بسیار مهم است. اگر بهداشت ناحیه ی تزریق، چه توسط شما و چه توسط فرد تزریق کننده انجام نشود، می تواند شرایط را برای بروز عفونت پوست فراهم کند.

همچنین کارهایی که با حرکات زیاد یا حتی حرارت مانع از جایگذاری درست فیلر در زیر پوست می شوند، می توانند فیلر را از محل اصلی جابجا کنند. به علاوه مهارت پزشک برای تزریق در جای درست هم بسیار مهم است تا فیلر به خوبی و در مکان درست قرار بگیرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *