زگیل تناسلی چیست؟ راههای انتقال ویروس پاپیلومای انسانی

آیا زگیل تناسلی با روش های رفع موهای زائد هم ایجاد می شود؟

زگیل تناسلی چیست؟ راههای انتقال ویروس پاپیلومای انسانی

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

در پاسخ به سوال زگیل تناسلی چیست؟ اکثر افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند باید در مورد ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اطلاع داشته باشند. در واقع زگیل تناسلی یکی از نمود های این ویروس است که در ناحیه ی جنسی به صورت زگیل هایی گاها دردناک و خارش دار بروز پیدا می کند. از زمانی که خانم ها و آقایان فعالیت جنسی خود را شروع می کنند در معرض ویروس HPV قرار دارند. در بیشتر مواقع این ویروس بدون بروز عوارض از بین می رود. اما در افراد دچار نقص سیستم ایمنی یا افراد با رفتار های پرخطر ممکن است به انواعی از این ویروس دچار شوند که باعث ایجاد زگیل های تناسلی یا حتی سرطان های اندام های جنسی شود. در این مقاله در مورد زگیل تناسلی، روش های پیشگیری و درمان و اینکه آیا روش های حذف موی زائد مثل لیزر مو می تواند باعث انتقال ویروس HPV شوند یا نه صحبت می کنیم. همچین در ادامه در مورد واکسن گارداسیل صحبت می کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

زگیل ها ضایعاتی پوستی هستند که در نتیجه ی ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بروز پیدا می کنند. این ویروس انواع مختلفی دارد و می تواند در بخش های متنوعی از بدن ضایعه ایجاد کند. به طور مثال دست ها، پا و صورت از شایع ترین نقاطی هستند که زگیل دیده می شود. زگیل ها معمولا به مرور زمان و طی حدود یک الی دو سال خود به خود از بین می روند. اما بخاطر ظاهر ناخوشایند  و گاها درد و خارشی که دارند معمولا افراد زودتر به سراغ درمان این بیماری پوستی می روند.

زگیل تناسلی همانطور که از اسمش پیداست در ناحیه ی تناسلی بروز پیدا می کند. تفاوت زگیل در این قسمت با بقیه ی بخش ها این است که می تواند از طریق رابطه ی جنسی واژینال، مقعدی یا حتی دهانی منتقل شود. به طوری که شایع ترین بیماری منتقله از راه جنسی می باشد. حتی اگر شریک جنسی زگیل واضح نداشته باشد می تواند این بیماری را به فرد مقابلش انتقال دهد. مهم تر از همه این است که بعضی از سوشه های این ویروس می تواند باعث بروز سرطان دهانه ی رحم در خانم ها شود.

اشکال مختلف زگیل تناسلی چیست؟

همه ی انواع زگیل تناسلی به واضحی عکس های اینترنت نیستند. یعنی ممکن است به صورت تکی یا دسته ای، ظاهر گل کلم مانند، برآمده یا صاف، همرنگ پوست یا کمی تیره تر باشد. در آقایان زگیل ها در آلت تناسلی، بیضه، کشاله ی ران، ران ها، اطراف یا داخل مقعد بروز پیدا میکنند. در خانم ها ضایعات زگیل می تواند در داخل و اطراف واژن، مقعد و گردنه ی رحم بروز پیدا کند.

البته اگر کسی رابطه ی دهانی با فرد مبتلا داشته باشد، زگیل ها می توانند در دهان، حلق، لب و زبان هم دیده شوند. در برخی موارد هم در خانم ها ضایعات زگیل به صورت گفته شده دیده نمی شود. اما می توانند باعث ترشحات واژینال، خارش، سوزش و حتی خونریزی شوند.

زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟

از طریق روابط جنسی

این ویروس از طریق تماس پوستی که در طی رابطه ی جنسی اتفاق می افتد منتقل می شود. به طور مثال سکس دهانی، مقعدی و واژینال می توانند باعث انتقال بیماری شوند. اما لزوما نیازی نیست که ویروس HPV از طریق ترشحات بدن انتقال پیدا کند. حتی لزوما روابط جنسی خطرناک باعث انتقال ویروس HPV نمی شود و فرد ممکن است تنها با یک شریک جنسی دچار این حالت شود. همین مورد باعث می شود که روش های دیگری برای انتقال این ویروس وجود داشته باشد.

اپیلاسیون

به طور مثال اپیلاسیون ناحیه ی بیکینی از شایع ترین روش های انتقال این بیماری است. بهداشت مرکز اپیلاسیون، آموزش دیده بودن تکنیسین ها و رعایت بهداشت توسط خود شما بسیار مهم است. با وجود رعایت تمامی این موارد اپیلاسیون به خودی خود ریسک انتقال HPV را بالا می برد. به این علت که پوست ناحیه ی بیکینی حساس است و موهای ضخیمی دارد. در نتیجه به راحتی با وکس آسیب می بیند و در نقاط کوچکی دچار خونریزی می شود. آسیب سد دفاعی پوست شرایط را برای انتقال راحت تر ویروس فراهم می کند.

همچنین بعضی از مراکز اپیلاسیون که بهداشتی نیستند ممکن است از یک قاشقک اپیلاسیون چند بار استفاده کنند. یا اینکه به بهداشت مراجعه کننده توجه نکنند و در صورت دیدن ترشحات و ضایعات غیر عادی، به فرد برای پیگیری این موارد هشدار ندهند. این شرایط باعث آلودگی ابزار آلات آن سالن می شود.

عدم رعایت بهداشت شخصی

نکته ی مهم دیگر این است که سلول های پوست به طور طبیعی پوسته ریزی می کنند. در نتیجه اگر فردی زگیل فعال داشته باشد و سلول های آن شروع به پوسته ریزی کنند، این سلول ها حاوی ویروس هستند. پس در صورت زخم بودن سد دفاعی پوست دیگر، یا سیستم ایمنی ضعیف در فرد دیگر می توانند منتقل شوند و عفونت ایجاد کنند. همین مورد است که اهمیت داشتن وسایل بهداشت شخصی و  مراجعه به مراکز زیبایی بهداشتی را بسیار با اهمیت می کند. شما ممکن است هزینه ی بیشتری کنید، اما می توانید از انتقال بیماری های عفونی به خود به خوبی پیشگیری کنید.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی چیست؟

با توجه به روش های انتقال این بیماری، بهترین راه پیشگیری، استفاده از واکسن و رعایت بهداشت در مراکز زیبایی و رابطه ی جنسی است. واکسن گارداسیل نمی تواند زگیل تناسلی را درمان کند. اما می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند. خصوصا نسبت به سویه های خطرناکی که باعث ایجاد سرطان می شوند.

به طور مثال واکسن نه گانه گارداسیل، برای افراد 9 تا 45 ساله قابل استفاده است و می تواند برای هر دو جنس استفاده شود. در خانم ها نسبت به سرطان سرویکس، واژن و ولوار یا اندام تناسلی خارجی زنان محافظت ایجاد می کند. در هر دو جنس هم می تواند از آسیب 9 گونه ی خطرناک ویروس HPV و ایجاد سرطان مقعد و سر و گردن جلوگیری کند.

بهترین زمان استفاده از واکسن قبل از شروع رابطه ی جنسی است. اگر به علت قیمت نسبتا زیاد، به این واکسن دسترسی ندارید، حداقل باید هنگام رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده کنید.

به علاوه همانطور که گفته شد رعایت بهداشت هنگام مراجعه به کلینیک های زیبایی و مراجعه به مکان های معتبر و مجوز دار هم بسیار مهم است. در نتیجه حتما دقت کنید که با خود زیرانداز ببرید و در کلینیک یا مرکز زیبایی از مواد و وسایل یک بار مصرف استفاده شود.

درمان زگیل تناسلی

و اما درمان زگیل تناسلی چیست؟ برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به شرایط شما و سایز و نوع زگیل بهترین درمان را پیشنهاد می دهد. به وسیله ی درمان های خوراکی یا موضعی نمی توانیم زگیل را کاملا از بین ببریم. اما می توانیم سیستم ایمنی خودمان را تقویت کنیم تا به مرور زمان بدن ویروس را از بین ببرد و دچار عود حملات زگیل نشویم.

اما در مورد ضایعات زگیل روی پوست، باید به وسیله ی کرم و لوسیون ها، فریز کردن یا جراحی آن را از بین ببریم. پزشک با توجه به شرایط زگیل بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهد. کرم، لوسیون و فریز کردن، برای زگیل های کوچک، و جراحی برای زگیل های نسبتا بزرگ پیشنهاد می شود. سوزاندن زگیل با لیزر هم قابل انجام است.

جراحی سریع ترین نتیجه را به شما می دهد. اما به علت ذات نسبتا تهاجمی آن، احتمال خونریزی، عفونت و یا بروز جای زخم در بدن بالا می رود.

در هر صورت باید بدانید که برای درمان و پیگیری زگیل تناسلی باید حتما به پزشک مراجعه کنید. درمان های بدون نسخه ی خوراکی یا موضعی تنها کمک کننده هستند و نمی توانند مشکل را به خوبی برطرف کنند.

آیا زگیل تناسلی توسط روش های رفع موی زائد منتقل می شود؟

در مورد انتقال این ویروس توسط اپیلاسیون صحبت کردیم. هر روشی که باعث آسیب به سد دفاعی پوست و بروز زخم های کوچک در آن شود می تواند شرایط را برای انتقال این بیماری فراهم کند. حتی اگر شما به مراکز زیبایی هم مراجعه نکنید، اما از تیغ مشترک با فرد دیگر استفاده کنید، خودتان را در ریسک این بیماری قرار داده اید. در مورد لیزر موی زائد این ریسک پایین تر است. چراکه پوست سالم، دستگاه مدرن، محیط بهداشتی و تکنیسین کارآزموده مانع از آسیب به پوست و انتقال بیماری می شوند.

در کلینیک های زیبایی بهداشتی، سری دستگاه مختص هر فرد است و به خوبی به شما در مورد مراقبت های قبل و بعد از لیزر اطلاع رسانی می شود. همچنین تکنیسین با ماسک و دستکش یک بار مصرف کار می کند و با توجه به سوابق پزشکی هر شخص او را برای انجام لیزر مو پذیرش می کند.

به علاوه تکنیسین کارآزموده نسبت به بیماری های پوستی اطلاع دارد و در صورت شک به بیماری های عفونی یا زگیل واضح پزشک کلینیک را در جریان می گذازد.

کلام آخر:

ویروس HPV مانند باقی ویروس ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. بیماری زگیل تناسلی هم نسبت به سایر انواع زگیل مسری تر است. نکته ی مهم در مورد زگیل تناسلی این است که می تواند خصوصا در خانم ها، احتمال بروز بعضی انواع سرطان مانند سرطان دهانه ی رحم را افزایش دهد. در نتیجه خیلی بهتر است که خانم ها و آقایان قبل از شروع رابطه ی جنسی نسبت به این بیماری ها اطلاع داشته باشند و با زدن واکسن گارداسیل، خود را در برابر گونه های خطرناک این ویروس ایمن کنند. به علاوه پیشگیری از ابتلا یه این بیماری اولویت است. رعایت بهداشت کلیدی ترین نکته است و لیزر موی زائد هم روشی ایمن برای جلوگیری از آسیب به پوست و انتقال بیماری می باشد. در نتیجه حتما با مراجعه به کلینیک های معتبر و بهداشتی سلامت خود را تضمین کنید.

:منابع

https://www.healthline.com/health/std/genital-warts#diagnosis

https://www.professionalbeauty.com.au/beauty/how-a-bikini-wax-can-give-your-client-an-sti/#:~:text=The%20STIs%20with%20the%20strongest,it%20more%20susceptible%20to%20viruses.

https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm#:~:text=It%20is%20most%20commonly%20spread,sex%20with%20only%20one%20person.

https://www.gardasil9.com/

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/sexual-and-reproductive/genital-warts#:~:text=Reducing%20the%20risk%20of%20genital,HPV%20virus%20which%20causes%20warts.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *