لیفت صورت چیست؛ انواع روش ها، مزایا و عوارض

آیا می دانید روشهای لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت چیست؛ انواع روش ها، مزایا و عوارض

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

آیا می دانید روش های متفاوت لیفت صورت چیست؟ سن پوست با سن عددی متفاوت است. ممکن است شما در سنین پایین متوجه نیاز خود به لیفت صورت و افتادگی پوستتان شوید؛ و یا اینکه بخواهید از افتادگی پوست در آینده جلوگیری کنید. به علاوه رفع غبغب صورت هم برای بعضی افراد به افزایش اعتماد به نفسشان کمک بسیاری می کند. این افراد دوست دارند چربی زیرپوستی برداشته شود و پوستشان شادابی و طراوت بیشتری پیدا کند. خوشبختانه همه ی این موارد با روش های مختلف لیفت و جوانسازی صورت امکان پذیر است. در این مقاله در مورد انواع روش های موثر جوانسازی و لیفت صورت صحبت می کنیم. شما اطلاعات مفیدی درباره ی ژل، بوتاکس، هایفو و آر اف نیدل فرکشنال تا روش هایی مثل جراحی را در این مقاله می خوانید؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

لیفت صورت چیست؟

با افزایش سن و نابودی رشته های کلاژن و الاستین، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. اشعه های خورشید، استرس، رژیم غذای نامناسب و سیگار از مهم ترین مواردی هستند که افتادگی و شلی پوست را تسریع می کنند. در واقع پروسه پیرپوستی از سنین حدود ۲۵ سالگی شروع می شود و شما باید از دهه ی بیست زندگی، مراقبت های پوستی را جدی تر بگیرید. در نتیجه طبیعی است که در سنین پایین متوجه افتادگی و شلی پوست خود شوید و بخواهید تا جای ممکن از آن جلوگیری کنید. هر کدام از روش های مختلف لیفت صورت با تکنولوژی های متفاوتی شلی و افتادگی پوست را درمان می کنند؛ طوری که چندین سال جوان تر به نظر می رسید. اما کدام روش بهتر است و مزایای روش های لیفت صورت چیست؟

قبل از رفتن به سراغ روش ها، این نکته مهم را بدانید. شما برای ماندگاری بیشتر لیفتینگ صورت، باید مراقبت های پوستی را جدی بگیرید. اگر مراقبتی اتفاق نیافتد عملا پولتان را هدر داده اید. توصیه می کنم روشهای مراقبت از پوست در جوانی را بخوانید.

مزایای لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت به روش های متنوعی انجام می شود. در نتیجه بسته به سن و شرایطی که دارید پزشک می تواند یک روش را به شما پیشنهاد دهد. مزایای لیفت صورت به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • از بین رفتن چین و چروک
 • رفع افتادگی پوست
 • رفع شلی پوست
 • جوانسازی پوست
 • ماندگاری مناسب
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش سفتی و قوام پوست
 • حجم دهی به صورت

و موارد دیگری که در زیر هر کدام از روش های متنوع لیفت صورت به آن اشاره کرده ایم.

روش های مختلف لیفت صورت چیست

در ابتدا در مورد روش های لیفت صورت بدون جراحی حرف میزنیم. این روش ها نسبت به جراحی عوارض کمتری دارند و برای چین و چروک و افتادگی پوست خفیف تا متوسط استفاده می شوند. برخلاف جراحی، در روش های لیفت دیگر نیازی به بیهوشی نیست و دوره ی نقاهت بسیار کوتاه تر است. اما در روش جراحی ممکن است حتی تا 6 ماه زمان برای بهبودی کامل نیاز باشد.

 1. هایفوتراپی

این روی یک روش موثر اما نسبتا پر هزینه است. در هایفوتراپی از امواج فراصوت استفاده می شود. این امواج تا عمق زیادی از پوست نفوذ پیدا می کنند. در نتیجه رشته های کلاژن و الاستین تحت تاثیر گرما و آسیب امواج، سفت تر و ساخته شدنشان بیشتر می شود.  ماندگاری این روش یک تا سه سال است و شما هیچ دردی احساس نمی کنید. نکته ی مهم این است که از هایفوتراپی انتظار درستی داشته باشید. این روش برای سنین 30 تا 75 سال و در کسانی که افتادگی و چروک خفیف تا متوسط دارند مناسب است. هایفوتراپی برای لیفت صورت و اثربخشی بهتر، سالانه به شارژ مجدد نیاز دارد.

 1. اندولیفت

روشی است که در آن جراح زیبایی با طول موج مشخصی از لیزر، اقدام به لیفت صورت می کند. امواج لیزر توسط یک فیبر کوچک به داخل پوست هدایت می شود. بعد از یک جلسه اندولیفت اثرات معمولا تا 3 سال باقی می ماند و بعد از آن می توانید مجدد شارژ کنید. اندولیفت در کلینیک بلفی توسط جراح زیبایی انجام می شود.

 1. نیدلینگ

نیدلینگ را نمی توان یک روش لیفتینگ در نظر گرفت. بلکه نیدلینگ یک روش جوانسازی صورت است که بیشتر برای مشکلات سطحی، حصوصا چین و چروک های متوسط و جای جوش کاربرد دارد. در این روش سوزن های ریزی به پوست وارد می شوند و بدون خونریزی، کلاژن سازی را تحریک می کنند.

 1. میکرودرم ابریژن

کارکرد اصلی میکرودرم برای حل مشکلات سطحی پوست است.میکرودرم ابریژن می تواند خیلی خوب کار لایه برداری است پوست را انجام دهد و با این کار پوست را شاداب تر و جوانتر کند. همچنین این دستگاه به علت مکشی که دارد می تواند به طور غیر مستقیم جریان خون را افزایش دهد. با افزایش جریان خون پوست، سلول های پوستی مواد مغذی کافی دریافت می کنند تا به لیفتینگ و جوانسازی کمک کنند.

 1. دستگاه آر اف نیدل فرکشنال

از اثربخش ترین دستگاه ها و با قیمت مناسب است. آر اف نیدل فرکشنال از هر دو تکنولوژی امواج آر اف و نیدل به طور همزمان بهره می برد. در نتیجه اثر این دستگاه روی چروک، لیفت صورت، افتادگی غبغب و حتی جای جوش بسیار زیاد است. آر اف نیدل فرکشنال محدودیت سنی ندارد و شما یا پزشکتان می توانید به دلایل مختلفی آن را انتخاب کنید. میزان ماندگاری آر اف نیدل فرکشنال حدود 3 تا 5 سال است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله آر اف نیدل فرکشنال چیست مراجعه کنید.

 1. اکسنت

دستگاه اکسنت از نظر کارایی شباهت بسیاری به روش آر اف فرکشنال دارد. این دستگاه هم بدون خونریزی و با استفاده از امواج فراصوت به لیفتینگ پوست کمک می کند. تنها تفاوت این دو روش در این است که اکسنت از حرارت هم استفاده می کند. حرارت باعث می شود سلول های فیبروبلاست فعالیت بیشتری پیدا کنند؛ همچنین جریان خون ناحیه ی تحت تابش بیشتر می شود.

 1. آتیوا

این دستگاه بیشتر با گرمای ناشی از امواج رادیوفرکانس سعی در فعال سازی سلول های فیبروبلاست دارد. این سلول ها مسئول ساخت کلاژن و الاستین پوست هستند. در نتیجه پوست لیفت می شود و تا حدی هم در رفع جای جوش و سلولیت موثر است.

 1. بوتاکس

درست نیست که بوتاکس را یک روش لیفت صورت بنامیم. در حقیقت بوتاکس یک روش جوانساز پوست است که می تواند از عمیق شدن چروک ها جلوگیری کند. در بوتاکس از سم بوتولینوم استفاده می شود. این سم در دوز کنترل شده ماهیچه ها را فلج می کند و در نتیجه شما نمی توانید آن ها را منقبض کنید. زمانی که به طور مثال ماهیچه های پیشانی منقبض نشوند، شما نمی توانید اخم کنید. پس به مرور زمان و تا وقتی بوتاکس اثربخشی دارد چین و چروک پوست تا حد زیادی محو می شوند. میزان اثربخشی بوتاکس به طور معمول حدود 6 ماه است و سپس نیاز به تمدید دارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله بوتاکس چیست مراجعه کنید.

 1. ژل

تزریق ژل در واقع یک روش جوانساز و لیفت صورت است که در نتیجه ی آن بعضی مناطق صورت پرتر می شود. برند های مختلفی برای ژل وجود دارد و پزشک هر کدام را طبق شرایط شما انتخاب می کند. از کاربرد های تزریق ژل می توانیم به از بین بردن خط خنده، خط اخم، خطوط پیشانی، چروک های ریز کنار چشم یا لب و حجم دهی به لب و گونه اشاره کنیم. زمانی که به بعضی مناطق دچار افتادگی در صورت شما ژل تزریق می شود، صورتتان پرتر، جوان تر و سالم تر به نظر می رسد.

بسته به نوع ژل میزان ماندگاری از 6 ماه تا 5 سال متفاوت است و برای اثرگذاری بیشتر نیاز به تمدید دارد.

 • کربوکسی تراپی

مکانیسم کربوکسی تراپی بسیار هوشمندانه است. بدن ما به طور طبیعی اکسیژن و مواد مغذی را به سمت بخش هایی که کمبود اکسیژن وجود دارد می فرستد. در نتیجه اگر در بخشی از بدن مقدار کربن دی اکسید خون زیاد باشد؛ به آن قسمت خونرسانی بیشتری می شود. کربوکسی تراپی هم با این روش کار می کند. پزشک دوز مشخصی از گاز کربن دی اکسید را با زیر پوست تزریق می کند. پس سلول ها در آن بخش مواد مغذی بیشتری دریافت می کنند و می توانند جوانتر شوند. از کاربرد های مزوتراپی می توان به بهبود تیرگی دور چشم، جای زخم، جای جوش، چین و چروک های خفیف و ترک پوستی اشاره کرد.

کربوکسی تراپی بسته به ناحیه ی تحت درمان به 4 تا 8 جلسه نیاز دارد و ماندگاری اش حدود 4 تا 6 ماه است.

 1. کرایولیپولیز

اگر افتادگی بخش هایی از صورت شما به علت سنگینی چربی زیر پوستتان باشد این روش بسیار مناسب است. بسیاری از اوقات پزشک از این روش برای رفع غبغب استفاده می کند. دستگاه کرایولیپولیز می تواند چربی های زیر نواحی مشخصی از پوست را حل کند. در نتیجه حذف این چربی های اضافه، خط فک مشخص می شود.

 1. روش PRP:

در طی پروسه ی PRP، از خون خود مراجعه کننده برای جوانسازی و سفت شدن پوست استفاده می شود. سپس خون زیباجو سانتریفیوژ می شود تا پلاکت های آن جدا شود. سپس این پلاسمای خون غنی از پلاکت به نواحی دارای چین و چروک و تیرگی تزریق می شود. در نتیجه سلول های این بخش ها توانایی بیشتری برای ترمیم خود و جوانسازی پیدا می کنند. مزیت این روش کم عارضه بودن و ماندگاری نسبتا طولانی آن است.

 • لیفت با نخ

از روش های تخصصی لیفت صورت، می توانیم به لیفت صورت با نخ اشاره کنیم. شاید کمی ترسناک به نظر برسد اما نگران نباشید. پزشک متخصص و آموزش دیده با ریسک بسیار کمی می تواند این کار را انجام دهد. در لیفت با نخ، از نخ های جراحی با جنس پلی لاکتیک و گلایکولیک اسید استفاده می شود. این نخ ها قابل جذب اند و می توانند شلی و افتادگی پوست را برطرف کنند و باعث لیفت صورت شوند. لیفت صورت با نخ یک روش جراحی نیست؛ بلکه پزشک برش های کوچکی در پوست گونه، پیشانی یا فک ایجاد می کند. این برش ها نیازی به بخیه ندارند و آثاری روی صورت بر جای نمی ماند. اثرات لیفت صورت با نخ حدودا تا یک سال ماندگاری دارد.

 • لیفت با نخ PDO

تفاوت بین لیفت با نخ و لیفت با نخ PDO این است که در روش دوم نخ ها به صورت عمیق تری در پوست کار گذاشته می شوند. جنس این نخ ها از پلی دی اکسان است. خار هایی از جنس خود نخ در دو طرف آن قرار دارد که باعث قرارگیری بهتر نخ در بافت می شود.

 • تزریق چربی

تزریق چربی هم کاربردی مانند تزریق ژل دارد. با این تفاوت که به جای ژل، از چربی خود بدن مراجعه کننده استفاده می شود. در نتیجه میزان ماندگاری و اثربخشی این روش خیلی بیشتر از تزریق ژل است. حتی ریسک واکنش های حساسیتی هم بسیار کاهش پیدا می کند. روش جوانسازی و لیفت صورت با چربی خصوصا در افراد مسن کاربرد بیشتری دارد.

 • لیفت صورت با جراحی (ریتیدکتومی)

عمل لیفت صورت با جراحی به هر کسی توصیه نمی شود. بلکه افرادی که افتادگی شدید صورت دارند و سایر روش ها ممکن است برایشان اثر گذار نباشد، کاندید بهتری هستند. لیفت صورت با جراحی برای سنین 40 تا 60 سال قابل انجام است. این روش در صورت مراقبت صحیح تا حدود 10 سال ماندگاری دارد. در مقایسه ی روش لیفت صورت با جراحی و سایر روش ها باید گفت که در مجموع لیف با جراحی به صرفه تر است. در روش های قبلی برای نتیجه ی خوب و ماندگار تر لیفتینگ صورت، باید چندین جلسه، یک یا چند پروسیجر به صورت ترکیبی انجام شود. این یعنی هزینه های بیشتر با وجود ماندگاری کمتر. لیفت صورت با جراجی هزینه برتر است اما امکان مینی لیفت برای افراد جوان تر وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد لیفت صورت با جراحی اینجا کلیک کنید.

کلام آخر

روش های مختلفی برای لیفت صورت وجود دارد و هر روز هم به این لیست اضاقه می شوند. بعضی ها عمقی تر و با محوریت امواج و لیزر هستند؛ مثل اندولیفت و هایفو. بعضی دیگر مثل میکرودرم، بوتاکس و ژل اثرات سطحی تری می گذارند. البته روش هایی هم هستند که ترکیبی از هر دو تکنیک استفاده می کنند؛ مثل آر اف نیدل فرکشنال. نکته ی مهم این است که هنگام انتخاب هر کدام از این روش ها تصمیم گیری را بر عهده ی پزشک بگذارید. پزشک طبق تجربه ی خود می داند که کدام روش اثرات بهتر و ماندگار تری برای شخص شما دارد. همچنین بدانید که حتی در روش تهاجمی و اثربخشی مثل لیفتینگ صورت با جراحی، قرار نیست مراقبت های شما تمام شود. شما باید از زمان لیفت و جوانسازی صورت نسبت به پوست خود مسئولیت بیشتری داشته باشید.

اگر هنوز هم سوالی درباره لیفت دارید و یا می خواهید بدانید مزایا و معایب هر روش در لیفت صورت چیست، می توانید با مشاوران مرکز زیبایی بلفی تماس بگیرید.

:منابع

https://www.healthline.com/health/face-lift#types

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *