فرق بین فیلر و بوتاکس چیست؟

برای تزریق فیلر دور چشم چه کنیم؟

فرق بین فیلر و بوتاکس چیست؟

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

اگر تا به حال به خاطر رفع چین و چروک خود سراغ پزشک رفته اید به احتمال زیاد نام بوتاکس و فیلر را شنیده باشید. اما نکته ی مهم فرق بین فیلر و بوتاکس است که هر کدام را تخصصی می کند. هر کدام از این روش های جوانسازی پوست می تواند صورت شما را چندین سال با از بین بردن خط خنده، خط اخم، خط اندوه، چروک های پنجه کلاغی، چروک های چانه، خطوط بانی، خطوط پیشانی و گردن جوانتر کند. هیچ کدام نسبت به دیگری برتری کامل ندارد. با این وجود کاربردهای بوتاکس و فیلر با یکدیگر تفاوت دارند و در نتیجه اثرات بوتاکس بسیار متمایز از اثرات فیلر است.

در این مطلب در مورد کاربرد فیلر و بوتاکس و تفاوت بین آنها صحبت می کنیم و نکات بسیار مهمی را برایتان شرح داده ایم. ضمنا نوشته های مرتبط زیر برای اینکه تصمیم بگیرید بین بوتاکس و فیلر کدام را انتخاب کنید کمکتان می کند.

تزریق بوتاکس چیست؟

فرق بین فیلر و بوتاکس

1. مکانیسم بوتاکس با فیلر متفاوت است

مکانیسم بوتاکس

قبل از اینکه در مورد کاربرد این موارد صحبت کنیم باید بدانیم که مکانیسم عمل بوتاکس و فیلر متفاوت است. در واقع بوتاکس نوعی سم باکتری در غلظت بسیار کم است. این سم می تواند در پایانه ی عصب هایی که به ماهیچه دستور می دهند بلاک عصبی ایجاد کند. در نتیجه پیام عصبی به ماهیچه منتقل نمی شود و ماهیچه فلج می شود.
کاربرد های بوتاکس دقیقا با همین مکانیسم است. یعنی با فلج هدفمند ماهیچه هایی که در چروک صورت موثر هستند، از بروز چروک در پوست جلوگیری می کنیم.
در نتیجه اگر چروک های شما با حرکت ماهیچه ایجاد می شود، یا داینامیک هستند، بوتاکس گزینه ای فوق العاده است.
حدود یک هفته بعد از تزریق بوتاکس می توانید اثرات آن را به خوبی متوجه شوید. ماندگاری بوتاکس فرد به فرد متفاوت است اما معمولا ماندگاری حداکثر 6 ماهه دارد.

مکانیسم فیلر

در مقابل آن، فیلرها مکانیسم دیگری دارند. در واقع وقتی چروک هایی ماندگار روی صورت ایجاد می شود، حجم زیر پوست در این مناطق کاهش یافته است. به طور مثال چروک های دور لب، دور چشم و خط فرورفته ی اخم از این موارد هستند. به این چروک ها چروک استاتیک هم می گویند. چروک استاتیک حتی در حالت استراحت ماهیچه دیده می شود. با تزریق فیلر می توانیم حجم چربی کاهش یافته در این مناطق را پر کنیم. در نتیجه پوست پر می شود و چندین سال جوانتر به نظر می رسد.

2. فیلر و بوتاکس کاربردهای متفاوتی دارند

فرق بین بوتاکس و فیلر به همین جا محدود نمی شود. فیلر به غیر از رفع چین و چروک کاربرد های دیگری هم دارد. در واقع فیلر همان طور که از اسمش پیداست می تواند بخش های خاصی از بدن را پر کند. به طور مثال اگر کسی گودی زیر چشم داشته باشد، اگر بخواهد گونه هایش برآمده تر باشند و صورت کشیده ای پیدا کند یا حتی اگر بخواهد لب هایش حجیم و خوش فرم شوند، می تواند از فیلر استفاده کند. در ادامه با توضیحات کاربرد هایشان بیشتر متوجه فرق بین فیلر و بوتاکس می شوید.

3. تزریق فیلر مدت زمان بیشتری طول می کشد

تزریق فیلر به علت اهمیت ایجاد تقارن ممکن است مقداری از تزریق بوتاکس بیشتر طول بکشد. به علاوه برخلاف بوتاکس، نتیجه ی تزریق فیلر آنا مشاهده می شود و ماندگاری حدود 8 تا 12 ماه بر حسب نوع فیلر و محل تزریق دارد.

کاربرد های بوتاکس

تا اینجا متوجه شدیم که بوتاکس با فلج ماهیچه ها باعث جلوگیری از عمیق تر شدن چین و چروک می شود. در نتیجه اگر شما مدام با انقباضات ماهیچه پوست خود را چروک می کنید، دیگر نمی توانید این کار را انجام دهید و به مرور چروک ها وضوح خود را از دست می دهند.
محل های تزریق بوتاکس برای اثر ضد چروک در نواحی خط اخم، خط خنده، خط اندوه، چروک های چانه، چروک های پنجه کلاغی، چروک ناودان اشکی، خطوط بانی، چین و چروک گردن و پیشانی هستند.
به علاوه بوتاکس غیر از رفع چین و چروک کاربرد های دیگری هم دارد.
از کاربرد های بوتاکس می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

– کاهش تعریق زیر بغل و دست ها:

بعضی اعصاب با پیام عصبی ای که منتقل می کنند باعث تعریق بیش از حد در بعضی افراد می شوند. اگر این عصب ها توسط بوتاکس بلوک شوند می توانند تا ماه ها انتقال پیام نداشته باشند. در نتیجه تعریق کمتر می شود و فردی که از هایپرهیدروزیس یا تعریق زیاد شکایت دارد بدون عمل جراحی یا روش های کوتاه اثر، معمولا رضایت بیشتری دارد.

– بوتاکس میگرن:

میگرن با سر درد های شدید و ناگهانی شناخته می شود. بوتاکس یک روش درمانی و اثربخش است که می تواند انتقال پیام های عصبی را مسدود کند. در نتیجه پیام درد منتقل نمی شود. تزریق بوتاکس میگرن حتما باید توسط متخصص اعصاب انجام شود.

– برای رفع تقارن صورت:

صورت بعضی افراد ممکن است کاملا متقارن نباشد. تزریق بوتاکسی که توسط پزشکی متبحر انجام شود، می تواند ظاهری قرینه در دو طرف صورت ایجاد کند.

– کاهش نمایانی لثه ها هنگام خندیدن:

اگر شما از کسانی هستید که هنگام خنده لثه هایتان پیدا می شود و از این بابت ناراحت هستید، نگران نباشید. بوتاکس می تواند عضلات لب را در مکان های مشخصی فلج کند. در نتیجه لب ها به مقدار زیاد بالا نمی آیند و باعث دیده شدن لثه هه نمی شوند.

-استفاده از بوتاکس در درمان بیماری ها

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم از بوتاکس برای پرکاری مثانه، درمان میگرن های عصبی و برخی اختلالات مفصلی و چشمی هم استفاده می شود.

کاربرد های فیلر

در حالت عادی باید در زیر پوست ما لایه ای چربی محافظ و پر کننده وجود داشته باشد. اما در بعضی مناطق بدن، خصوصا در افراد لاغر یا مسن، این چربی کاهش پیدا می کند. در نتیجه پوست مقداری فرو رفته و چروکیده می شود.
فیلر ها جنس های مختلفی دارند. هر کدام از این جنس ها ماندگاری و مکانیسم پر کنندگی متفاوتی دارد. حتی برخی اوقات از چربی بدن خود فرد به عنوان فیلر استفاده می شود.‌
کاربرد های فیلر شامل موارد زیر است:

    • فیلر لب؛ برای حجیم و حالت دهی به لب ها
    • فیلر چین و چروک؛ به طور مثال فیلر خط اخم، خط خنده، خط اندوه، چروک های پنجه کلاغی و …
    • فیلر زیر چشم؛ برای رفع گودی و کاهش تیرگی زیر چشم
    • فیلر گونه و چانه و کانتور صورت؛ برای برجستگی گونه ها و چانه و ایجاد حالت صورت کشیده
    • فیلر جای جوش یا زخم؛ برای رفع فرورفتگی پوست در این مناطق

نکته بسیار مهم

هر دوی تزریق بوتاکس و فیلر باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا احتمال بروز عوارض جانبی به صفر برسد. البته پروسه ی تزریق فیلر و بوتاکس به خودی خود ریسک چندان بالایی ندارد. اما ریسک عفونت، خونریزی، آسیب به اعصاب و عروق همیشه هست. برای جلوگیری از چنین عوارضی باید پزشکی که از آناتومی صورت اطلاع کافی دارد و دوره های مخصوص را گذرانده است اقدام به تزریق کند. هیچ وقت، خصوصا برای تزریقات، سلامت خود را به خطر نیندازید.

کلام آخر:

بهترین روش رفع چین و چروک زمانی ایجاد می شود که بوتاکس و فیلر همراه هم استفاده شوند. در واقع فرق بین بوتاکس و فیلر باعث می شود که هر کدام بتوانند یکی از مکانیسم های ایجاد چین و چروک را هدف قرار دهند. در نتیجه اگر چروک عمیق و دینامیکی وجود داشته باشد که روز به روز واضح تر می شود، می توانیم با تزریق بوتاکس و فیلر با هم به خوبی آن را درمان کنیم‌. به علاوه کاربرد های فیلر و کاربرد های بوتاکس هر کدام تنها به رفع چین و چروک محدود نمی شود. بوتاکس میگرن، بوتاکس زیر بغل، فیلر زیر چشم، فیلر گونه و … از سایر اثرات بوتاکس و فیلر هستند. تنها نکته ی مهم این است که انتظارات خود را در مورد اثرات فیلر و بوتاکس با پزشکتان در میان بگذارید و برای تزریق آن ها به کلینیک های معتبر مراجعه کنید.

:منابع

https://www.kliniekbeaucare.com/women-cosmetic-surgery-dot-com/differences-between-botox-fillers-injectables#:~:text=Botox%C2%AE%20and%20fillers%20are,hand%20will%20fill%20in%20wrinkles.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *