14 تا از مهمترین نکات بعد از لیزر موهای زائد

نکات مهم برای بعد لیزر

14 تا از مهمترین نکات بعد از لیزر موهای زائد

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

هر چقدر هم در انتخاب بهترین دستگاه لیزر مو دقت به خرج دهید کافی نیست. نکته ی مهم تر پایبندی شما به نکات بعد از لیزر موی زائد است. البته قبل از لیزر موی زائد هم باید مواردی را رعایت کنید که آنها هم در نتیجه بسیار اثرگذار هستند؛ که در مقاله مفصلی به آن می پردازیم. در این مقاله به شما می گوییم که چگونه می توانید بعد از انتخاب بهترین کلینیک لیزر در تهران، بدون عوارض بهترین نتیجه بعد از لیزر موهای زائد را بگیرید. پس اگر می خواهید در مورد نکات مهم بعد از لیزر موی زائد اطلاعات کامل داشته باشید، نکاتی را که پزشک در اینجا می گوید کامل بخوانید.

درباره لیزر موی زائد

لیزر نوری متمرکز است که به سمت فولیکول های مو تابانده می شود. این نور متمرکز انرژی زیادی دارد و می تواند بخش های رنگدانه دار را هدف قرار دهد. در نتیجه فولیکول مو های تیره به خوبی امواج لیزر را جذب می کنند و باعث از بین رفتنشان می شود.

چگونه بعد از لیزر موی زائد بهترین نتیجه را بگیریم؟

در گذشته دستگاه های لیزر فقط می توانستند برای موهای تیره و پوست های روشن استفاده شوند. اما امروزه دستگاه های جدید با بهره گیری از هر سه تکنولوژی لیزر الکساندرایت، لیزر دایود و لیزر ان دی یاگ، می توانند برای طیف مختلف پوست و مو و با کاهش عوارض بعد از لیزر استفاده شوند.

 

نکات بعد از لیزر موی زائد

بعد از لیزر موی زائد به علت انرژی ای که به پوست وارد شده است؛ پوست ممکن است مقداری قرمز ، دردناک و ملتهب شود. این حالت موقتی حداکثر بعد از حدود 48 ساعت از بین می رود. نکته ی جالب اینجاست که به مرور و با ادامه ی جلسات درمانی، این عوارض به شدت کاهش پیدا می کنند. چراکه مو دیگر ضخامت قبل را ندارد و لیزر آن درد و التهاب چندانی ایجاد نمی کند.

اما به صورت کلی بهتر است همیشه به این نکات بعد از لیزر دقت کنید تا احتمال بروز سایر عوارض کاهش پیدا کند.

 • از پرس سرد استفاده کنید

حس آفتاب سوختگی ملایم و گرمای پوست بعد از لیزر طبیعی است. شما می توانید پارچه ی تمیزی را خیس کنید و روی پوست خود بگذارید. یا اینکه مقداری یخ را در پلاستیک بریزید و دورش حوله بپیچید و حوله را روی نواحی گرم پوست خود قرار دهید. با این کار درد و التهاب پوست بعد از لیزر کاهش پیدا می کند.

 

 • به توصیه های کلینیک توجه کنید

با توجه به شرایط شما، پزشک ممکن است برایتان داروهایی تجویز کند. به طور مثال کرم ها و پماد های سوختگی و یا استروئید از مواردی هستند که معمولا بعد از لیزر تجویز می شوند. در هر صورت به توصیه های کلینیک توجه کنید تا ریسک بروز عوارضی مثل سوختگی به شدت کاهش پیدا کند.

 • همیشه ضدآفتاب همراهتان باشد

نکته ای که در مورد آفتاب است این است که می تواند پوست را مستعد سوختگی کند. در نتیجه مهم است که هم قبل و هم بعد از لیزر، روی نواحی مورد نظر که در معرض آفتاب هستند، ضد آفتاب بزنید.

 • برای شیو کردن صبر داشته باشید

اگر بعد از لیزر هم خواستید پوست خود را شیو کنید، این کار را روی پوست ملتهب انجام ندهید. شیو پوست قرمز و ملتهب به پوست آسیب می رساند. شما باید تا زمان بهبود علائم صبر کنید. سپس می توانید از تیغ یا کرم موبر در فواصل بین جلسات لیزر خود استفاده کنید.

 • فاصله ی یک ماهه را رعایت کنید

اگر می خواهید از لیزر خود بهترین نتیجه را بگیرید، باید مداومت داشته باشید. اگر زودتر از یک ماه اقدام به لیزر کنید احتمال آسیب به پوست بالا می رود. فاصله ی بیشتر از یک ماه هم می تواند روی نتیجه ای که میگیرید اثرگذار باشد.

 • از آفتاب گرفتن خودداری کنید

این مورد هم برای بعد و هم برای قبل از لیزر صدق می کند. اگر شما قبل از لیزر آفتاب گرفته باشید؛ لیزر نمی تواند به خوبی عمل کند و احتمال سوختگی بالا می رود. بعد از لیزر مو هم باید به خوبی پوست از آفتاب محافظت شود تا پوست ناحیه ی لیزر شده دچار تغییر رنگ نشود.

حتی لوسیون های برونزه کننده هم می توانند برای پوستی که تازه لیزر کرده است، محرک و آسیب زا باشند. پس از استفاده از آنها خودداری کنید.

 • از مواد معطر استفاده نکنید

عطر، لوسیون های معطر، دئودورانت ها و کلا موادی که دارای عطر هستند کنار بگذارید. پوست بعد از لیزر حساس و ملتهب است. در نتیجه استفاده از مواد معطر می تواند به پوست فشار آورد. شما باید تا رفع التهاب و حساسبت پوست خود صبر کنید و سپس می توانید از این مواد معطر استفاده کنید.

 • پوست خود را اسکراب نکنید

هم قبل و هم بعد از لیزر نباید با اسکراب و لایه برداری پوست خود را حساس کنید. البته حدود یک هفته بعد از لیزر اسکراب پوست مفید هم هست. چراکه با برداشتن لایه ی مرده و خشک سطحی پوست، قرمزی پوست کمتر می شود و ظاهر یکدست تری پیدا می کند.

 • با پزشک خود صادق باشید

اگر در بین جلسات لیزر اقدام به مصرف داروی خاصی کرده اید، حتما به پزشک اطلاع دهید. چراکه بعضی داروها می توانند پوست را نسبت به نور حساس کنند. بعضی هم روی مو ها اثر می گذارند. در نتیجه بهتر است پزشک کلینیک مطلع شود تا در صورت لزوم تنظیمات دستگاه یا تاریخ جلسات لیزر را تغییر دهد‌.

 • لباس های نخی بپوشید

کمتر کسی حواسش به لباسش است. اما این‌ نکته واقعا در کاهش عوارض پوستی لیزر موثر است. یعنی اگر شما بعد از لیزر لباس های نخی و گشاد پوشیده باشید، پوست شما آسیب بیشتری نمی بیند‌. چراکه لباس های تنگ با اصطکاک زیادی که با پوست دارند فضای گرمی ایجاد می کنن. در نتیجه پوستی که تازه لیزر کرده است، آسیب می بیند. در واقع گرمای زیاد این محیط باعث قرمزی و افزایش احتمال سوختگی و بروز لک روی پوست می شود.

 • تا حدود 48 ساعت از رابطه ی جنسی خودداری کنید.

کلا مالش زیاد روی پوستی که تازه لیزر کرده است گرمای زیادی ایجاد می کند. گرمای بیشتر مانند لباس تنگ می تواند به پوست حساس آسیب برساند. رابطه ی جنسی هم از مواردی است که می تواند با اصطکاک پوست، باعث قرمزی و بروز لک یا سوختگی شود.

 • استخر نروید

تا حدود 48 ساعت بعد از لیزر، از استخر، سونا و جکوزی و حمام بخار خودداری کنید. بخار آب با گرمای خود می تواند پوست را بیشتر تحریک و مستعد عوارض بعد از لیزر کند.

 • حمام فقط با آب ولرم

بهتر است تا بهبود التهاب پوست حمام نروید. اما اگر لازم بود حتما با آب خنک یا ولرم حمام کنید تا پوست آسیب نبیند.

 • ورزش را به تعویق بیندازید

ورزش به هر دو صورت قدرتی یا هوازی می تواند باعث تعریق شود. گرما و رطوبتی که بعد از ورزش به وجود آمده است، در کنار اصطکاک پوست با لباس های ورزشی، می تواند آسیب بیشتری ایجاد کند. اما بعد از کاهش التهاب و گرمی پوست، می توانید به راحتی ورزش کنید.

کلام آخر

در کنار بهترین دستگاه لیزر موهای زائد، شما باید به نکات قبل و بعد لیزر هم توجه کنید. این نکات باعث می شوند که شما از لیزر بهترین نتیجه را بگیرید و کمتر دچار عوارض لیزر مو شوید‌. این عوارض خصوصا با توجه به نکات بعد از لیزر موهای زائد قابل پیشگیری هستند. به طور کلی شما باید تا کاهش التهاب و گرمای پوست بعد از لیزر صبر کنید. در این مدت هم باید با پوست خود مهربان باشید و سپس می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

:منابع

https://www.healthline.com/health/how-long-does-laser-hair-removal-last

https://www.urbana.ie/blog/what-to-do-after-laser-hair-removal/

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *