لابیاپلاستی چیست؛ مزایا، معایب، هزینه ها و مراقبت ها

آیا می دانید لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی چیست؛ مزایا، معایب، هزینه ها و مراقبت ها

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از عملهای پرطرفدار زیبایی، لابیاپلاستی، جهت زیبایی واژن است. در عمل لابیاپلاستی (labiaplasty surgery) قسمتهای از لابیای مینور یا همان فلت های پوست دوطرف واژن برداشته می شوند. واژن یا همان فرج یا به نام دیگر آن مهبل، شامل تپه ونوس (Mons pubis)، لب های کوچک و بزرگ، کلیتوریس، پیازهای دهلیزی، دهلیز فرج و سایر قسمت ها است.

این عمل مورد علاقه ی خانم هایی است که دوست دارند از نزدیکی با شریک جنسی خود لذت بیشتری داشته باشند. برخی افراد نیز به دلایل مختلف از زایمانهای زیاد تا کاهش و افزایش وزن های مکرر، یا مشکلاتی مانند بیناجنسی دچار مشکل بزرگی لابیاها می شوند. این مسئله می تواند در کیفیت رابطه جنسی آنها تاثیرگزار باشد و در نتیجه روحیه فرد را کاهش دهد. این عمل کمک موثری برای این افراد است.

اما سایر کسانی که به علت گوشت اضافه، استفاده لباس های تنگ یا حس درد در نزدیکی هم قصد انجام لابیاپلاستی دارند، این عمل جوانسازی واژن را انجام می دهند. اما لابیاپلاستی چیست؛ چه خطراتی دارد؛ بهترین روش عمل زیبایی واژن را برای شما کدام است؛ یا مزیت این عمل را بدانید؛ اآیا می توان بدون جراحی لابیا را کوچک کرد؟

لابیاپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

لابیا به زائده های گوشتی ای است که در اطراف مدخل واژن قرار دارد. لابیا مینور یا لابیا های کوچک، همان بخش هایی هستند که ممکن است در بعضی خانم ها نامتقارن، تیره و یا بیش از حد بزرگ باشند و به علت رطوبتی که در بین چین هایشان وجود دارد مرتبا دچار عفونت شود یا در حین رابطه ی جنسی مشکل ایجاد کند.

در طی عمل زیبایی واژن (Labiaplasty)، بخش های اضافه ی لابیا مینور برداشته می شوند و در نتیجه ظاهر آراسته و متقارن تری پیدا می کنند. قبل از اینکه برای لابیاپلاستی اقدام کنید؛ باید توسط پزشک مشاوره شوید تا بهترین روش از بین روش های زیر برای شما انتخاب شود.

لابیاپلاستی به هر دو صورت با جراحی و با لیزر قابل انجام است و بسته به شرایط شما ممکن است فقط بی حسی موضعی برایتان انجام شود و یا به طور کامل بیهوش شوید.

سه روش اصلی برای برش لابیا ها وجود دارد:

 • روش تریم: برش به صورت یک خط صاف انجام می شود و با بخیه های جذب شونده لبه های برش بسته می شود.
 • روش وج: روش دیگریست که در آن برش به صورت V انجام می شود و سپس بخیه می شود.
 • لابیاپلاستی با لیزر: برش به جای تیغ توسط لیزر انجام می شود. تفاوتی که بین لابیاپلاستی با لیزر و با جراحی وجود دارد، میزان خونریزی و دوره ی نقاهت است‌. مزیت لابیاپلاستی با لیزر این است که در لیزر همزمان با برش، لخته شدن خون هم اتفاق می افتد؛ در نتیجه میزان خونریزی بسیار کمتر از روش جراحیست و سریع تر می توانید به کار های عادی خود برگردید. همچنین لیزر دقت بیشتری دارد و می تواند با تقارن بیشتری برش را انجام دهد.

لابیاپلاستی چه مزایایی دارد؟ چرا لابیاپلاستی کنیم؟

دلایل متنوعی برای این کار وجود دارد؛ بعضی ها تنها بخاطر زیبایی بیشتر در طی رابطه ی جنسی، و بعضی ها با اهداف درمانی اقدام به این کار می کنند.

اما لابیاپلاستی به عنوان یک روش جوانسازی واژن، و یا حتی درمانی، هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بعضی خانم ها بعد از زایمان، با افزایش سن و یا به صورت ژنتیکی و به علت فعالیت جنسی، لابیا هایشان بزرگ و نسبتا افتاده و چین خورده می شود. این خانم ها ممکن است حین ورزش یا حتی فعالیت جنسی دچار مشکل باشند؛ و یا اینکه به علت فضای مرطوب بین چین های لابیا، مرتب به بیماری های عفونی دستگاه ادراری و تناسلی دچار شوند و از بوی بد این ناحیه شکایت داشته باشند.
 • بعضی ها هم می خواهند با راحتی بیشتری لباس های تنگ بپوشند و یا اینکه یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس خود را در زیبایی و تقارن آلت تناسلی زنانه ی خود می بینند.
 • همچنین باید گفت که لابیاپلاستی به علت تحریک شدن بیشتر نواحی تحریک پذیر مثل کلیتوریس، باعث رابطه ی جنسی لذت بخش تر می شود.

در هر صورت لابیاپلاستی یکی از پروسیجر هایی است که در صورتی که در کلینیک معتبر و توسط پزشک متخصص انجام شود، ریسک بسیار کمی دارد. تقریبا همه افراد بعد از عمل لابیاپلاستی، حس بهتری نسبت به رابطه ی جنسی خود پیدا می کنند.

نکات مهم قبل از لابیاپلاستی

اگر زیر 20 سال سن دارید اقدام به انجام عمل های زیبایی واژینال نکنید. در این سن هنوز بخش های آلت تناسلی زنانه به بلوغ خود نرسیده اند. افراد بالای 50 سال هم به علت تغییرات شرایط فیزیولوژیک بدن، کاندید مناسبی برای جوانسازی واژن با لابیاپلاستی نیستند.

انجام لابیاپلاستی هنگام بارداری ممنوع است. در بارداری به علت تغییرات هورمونی رشد لابیا ها بیشتر می شود. همچنین به علت ریسک های احتمالی پروسه ی لابیاپلاستی برای جنین، انجام آن را به حدود دو ماه بعد از زایمان موکول کنید. به زودی مقاله کاملی درباره اینکه در دوران بارداری ریسک ها و خطرات لابیاپلاستی چیست در همین سایت بارگذاری می کنیم.

اگر بیماری خاصی در ناحیه ی تناسلی خود دارید؛ مثل عفونت های واژینال یا زگیل و تبخال های تناسلی، بهتر است از انجام لابیاپلاستی خودداری کنید. محیط عفونی واژن می تواند عوارض بعد از عمل را بسیار افزایش دهد، پس ابتدا برای درمان عفونت خود اقدام کنید. اگر هم مبتلا به بیماری های ویروسی زگیل و تبخال تناسلی هستید، باید از لابیاپلاستی و پروسیجر های زیباسازی واژن خودداری کنید، چراکه احتمال افزایش این ضایعات بعد از عمل زیاد است.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی چیست؟

مانند هر عمل یا پروسیجر پزشکی، لابیاپلاستی هم ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. اما اگر نکات زیر را رعایت کنید با احتمال بسیار کمتری به چنین عوارضی دچار می شوید.

 • دوره نقاهت

  بعد از عمل تا حدود 48 ساعت استراحت داشته باشید. در 24 ساعت اول، با کمپرس سرد التهاب و درد آن محل را کاهش دهید.

 • مصرف مسکن

  تا سه روز اول بعد از لابیاپلاستی درد و تورم بیشتر است. باید با مصرف مسکن هایی که برایتان تجویز می شود، آن را کنترل کنید.

 • زمان مناسب استحمام

  بعد از عمل زیبایی واژن باید از حمام های طولانی و پر از بخار گرم دوری کنید. حمام 48 ساعت بعد از لابیاپلاستی و به صورت ایستاده مشکلی ندارد.

 • خشک نگه داشتن موضع

  بعد از هر بار اجابت مزاج، ناحیه ی تناسلی و زخم ها را خشک کنید. از نشستن در وان یا رفتن به استخر خودداری کنید.

 • مراقبت پزشکی

  درد، خونریزی، سوزش و خارش مختصر تا حدود یک هفته بعد از زیبایی واژینال نرمال است؛ اما خصوصا اگر خونریزی، بیشتر از یک هفته طول کشید، حتما به پزشک کلینیک اطلاع دهید.

 • داروها

  برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب به شما آنتی بیوتیک داده می شود؛ آنتی بیوتیک ها برای داشتن اثر ضد میکروبی باید در خون به غلظت کافی برسند؛ پس حتما دارو های خود را سر ساعت و با فاصله ی کافی از دارو ها و غذا های خاص مصرف کنید.
  از مصرف لوسیون، پماد و کرم های موضعی غیر از چیزی که ممکن است توسط پزشک به شما داده شود خودداری کنید.

 • لباس پوشیدن

  از پوشیدن لباس های تنگ تا دو هفته بعد از عمل خودداری کنید.

 • مراقبت های دیگر

  یبوست خود را کنترل کنید و از مواد غذایی یا مکمل های حاوی ویتامین سی، به علت خاصیت آنتی اکسیدانی بالا بیشتر استفاده کنید. برای حداقل یک ماه باید از داشتن رابطه ی جنسی و فعالیت های شدید خودداری کنید.

 • ورزش کردن

  دوچرخه سواری، دو و سایر ورزش هایی که می توانند فشار اضافه به بدن وارد کنند را باید قطع کنید. زمانی می توانید آن ها را انجام دهید که توسط پزشک تائیدیه های لازم را گرفته باشید. فشار اضافه به زخم در زمان نامناسب، فقط دوره ی ترمیم زخم ها را طولانی تر می کند؛ پس مسئولیت پذیری کافی داشته باشید تا خیلی زود به روال عادی خود برگردید.

عوارض و خطرات لابیاپلاستی چیست؟

هر کسی که برای اقدامات تهاجمی یا نیمه تهاجمی اقدام کند، باید خطرات و عوارضی که ممکن است ایجاد شود بپذیرد؛ عوارض اجتناب ناپذیرند؛ اما اینکه شما چه اقداماتی برای کنترل آنها انجام دهید، حقیقتا می تواند ریسک عوارض را به صفر برساند. به طور مثال اینکه به خوبی نکات قبل و بعد عمل را انجام دهید و مهم تر از آن سلامت جسمی، روحی و جنسی خود را به دستان یک پزشک متخصص در این حیطه بسپارید، بسیار در نتیجه ای که می گیرید موثر است. اما در کل عوارض احتمالی بعد از عمل لابیاپلاستی شامل موارد زیر است:

 • عفونت محل جراحی
 • زخم
 • درد
 • تغییر در احساس شما در آن ناحیه

اگر بعد از عمل دچار علائم زیر شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشحات سبز و زرد واژن که نشان دهنده ی عفونت هستند.
 • بوی بد ناحیه تناسلی که می تواند به خاطر آلوده شدن محیط با عوامل بیماری زا اتفاق افتاده باشد.
 • خونریزی ای که بند نمی آید.

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

خیر؛ در عمل لابیاپلاستی تنها گوشت اضافه ی لابیا مینور برداشته می شود و آسیبی به کلیتوریس یا بخش های درونی واژن وارد نمی شود.

آیا لابیاپلاستی در دختران باکره هم قابل انجام است؟

 بله؛ هیچ نگرانی ای بابت پرده ی بکارت نداشته باشید. دختران باکره هم می توانند بدون هیچ آسیبی از مزایای زیباسازی واژن بهره مند شوند. باید تا زمانی که لابیا ها به حداکثر رشد خود می رسند (حدوداً 20 سالگی)، صبر کنید. در غیر اینصورت ممکن است مجددا با لابیاهای بزرگ مواجه شوید.

چه سنی مجاز به انجام لابیاپلاستی هستیم؟

بهترین سن و شرایط مناسب برای لابیاپلاستی چیست، سنین 20 تا 50 بهترین زمان برای انجام لابیاپلاستی و کلا عمل های تهاجمی است. زمانی که سن به بالای 50 می رسد، توانایی بدن برای ترمیم زخم ها به شدت کاهش پیدا می کند و به علت سایر بیماری های زمینه ای شایع در این سن، عمل لابیاپلاستی بسیار پر ریسک می شود.

کلام آخر:

حسی که شما در حین رابطه ی جنسی دارید، از منظر روانشناسی، تلفیقی از حس شیفتگی به یار، حس دوستی با پیکر خودتان و هزاران عامل مجهول است که هنوز علم موفق به کنکاش آن نشده است. به همین دلیل نکته ی مهم اینجاست که قبل از اینکه برای عمل زیباسازی واژن اقدام کنید، با شناخت کامل و دانستن این مطلب که لابیاپلاستی چیست، عوارض و مزایای آن کدامند، از خودتان بپرسید که دقیقا با چه هدف و با چه انتظاری اقدام به زیباسازی آلت تناسلی خود می کنید. توصیه ی من به شما این است که برای گرفتن بهترین نتیجه از عمل جوانسازی واژن، ابتدا به طور کامل توسط پزشک متخصص کلینیک، مشاوره شوید و دلایل خود را برای ایشان شرح دهید تا بهترین تصمیم برای شما گرفته شود.

:منابع

https://www.webmd.com/women/guide/vaginoplasty-and-labiaplasty-procedures

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-is-a-labiaplasty-and-what-does-it-involve

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *