بهترین سن لیزر موهای زائد 18 سالگی است؟

از چه سنی می توانم لیزر کنم؟

بهترین سن لیزر موهای زائد 18 سالگی است؟

ارسال شده توسط: دکتر جعفری دیدگاه : 0 دیدگاه

یکی از دغدغه های بزرگ در سنین نوجوانی رفع موهای زائد است. اما سوال بسیاری از پدر و مادرها این است که مناسب ترین سن لیزر موهای زائد چندسالگی است. لیزر مو فقط تا لایه سطحی پوست نفوذ می کند؛ در نتیجه آسیبی به اندام های داخلی وارد نمی کند. نگرانی بابت آسیب تخمدان و رحم در دختران یا حتی باکرگی وجود ندارد. چراکه عمق تخمدان و رحم در بدن زیاد است و اشعه های لیزر توان رسیدن به نزدیکی این بخش هم ندارند. از لحاظ باکرگی در دختران هم لیزر در کلینیک های معتبر آسیبی به ناحیه ی تناسلی وارد نمی کند. اما خود کلینیک های لیزر تمایلی به لیزر در سنین قبل از بلوغ ندارند و حتی پزشکان هم آن را توصیه نمی کنند. در این مقاله در مورد بهترین روش از بین بردن موهای زائد برای سنین قبل از پریود در دختران و قبل از بلوغ در پسران، و اینکه برای لیزر موی زائد چه سنی مناسب است صحبت می کنیم.  اگر در ادامه مطلب سوالی برایتان باقی ماند، به این لینک مراجعه کنید و از مشاور مجموعه سوالتان را بپرسید.

بهترین سن لیزر موی زائد چقدر است؟

لیزر موی زائد با هدف گیری رنگدانه های مو کار می کند. در واقع اشعه ی آن جذب رنگدانه های ملانین فولیکول مو می شود و آن را می سوزاند. در نتیجه به مرور و طی حدود 8 تا 12 جلسه ی  لیزر، پوست صاف و عاری از مو می شود به طوری که تنها به جلسات شارژ سالیانه لیزر نیاز است. حال دختران یا پسران قبل از رسیدن به سن بلوغ را در ذهنتان تصور کنید. این افراد هنوز سنشان به شروع ترشح زیاد هورمون های جنسی یا به عبارت دیگر، بلوغ، نرسیده و در نتیجه صفات ثانویه ی جنسی در بدن هر دو جنس ایجاد نشده است.

صفات ثانویه در دختران که تحت تاثیر ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می شود شامل موارد زیر است:

 • افزایش ضخامت موی سر

 • پهن شدن پاسن

 • افزایش بافت سینه

 • شروع قاعدگی

 • توانایی ترشح شیر

 • افزایش رشد موهای زائد بدن خصوصا در ناحیه ی عانه و زیر بغل و شکم

 • افزایش بافت چربی و کاهش بافت ماهیچه

 • افزایش غدد چربی و عرق

صفات ثانویه در پسران که تحت تاثیر هورمون های مردانه مانند تستوسترون ایجاد می شود شامل موارد زیر است:

 • کاهش رشد موی سر

 • افزایش رشد موی بدن، خصوصا در ناحیه عانه، زیر بغل، شکم و سینه

 • رشد موهای صورت

 • کلفتی صدا

 • افزایش قد و جهش قدی

 • افزایش بافت عضلانی

 • افزایش غدد چربی و عرق

مورد مشترک در هر دوی صفات ثانویه ی جنسی در دختران و پسران افزایش رشد موهای زائد بدن خصوصا در نواحی ای است که بیشترین خواستاران لیزر مو را دارد. در نتیجه اگر دختران یا پسران در سنین قبل از بلوغ برای لیزر موی زائد اقدام کنند، ممکن است موی زائد با شدت بیشتری برگردد و عملا از هزینه ای که برای لیزر مو کرده اند نتیجه نگیرند. بنابراین سن لیزر موهای زائد بهتر است بعد از بلوغ در نظر گرفته شود.

به علاوه دقیقا مانند لیزر موی زائد در بارداری و شیردهی، در مورد لیزر موی زائد در کودکان و نوجوانان مطالعات کافی انجام نگرفته است.  اما برای رعایت احتیاط، توصیه می شود که تا قبل از بلوغ و حداقل تا قبل از 14 سالگی لیزر موی زائد انجام نشود. همچنین لیزر موی زائد در افراد زیر 18 سال باید با امضای رضایت نامه از طرف پدر و مادر انجام شود.

نکته ی مهم در مورد لیزر موی زائد، چه در نوجوانان و چه در بزرگسالان، این است که لیزر مو در کلینیک های معتبر و زیر نظر پزشک انجام شود. با این کار نگرانی بابت عوارض جانبی احتمالی وجود ندارد. عوارض شایع لیزر موی زائد در همه افراد فارغ از سن یکسان است، اما نکته ی مهم تر مراقبت های قبل و بعد از لیزر مو است که باعث می شود افراد بدون عارضه از نتایج لیزر مو لذت ببرند.

رفع دائمی موی زائد در نوجوانی

همانطور که گفتیم بهترین سن لیزر موهای زائد در نوجوانی، بعد از بلوغ و متعادل شدن هورمون های جنسی است. در نتیجه اگر به دنبال نتایج دائمی تری هستید، از سن بالای 17 سال نتایج بهتری از لیزر مو می گیرید.

به علاوه آستانه ی درد در افراد جوانتر پایین تر است. در نتیجه لیزر موی زائد در سنین پایین باید در افرادی انجام شود که توانایی تحمل تحریکات لیزر را داشته باشند. همچنین فرد باید منظم باشد و بتواند جلسات لیزر را به خوبی و در فواصل زمانی مشخص دنبال کند تا به نتیجه ی ایده آل برسد.

:منابع

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/secondary-sexual-characteristics#:~:text=For%20females%2C%20secondary%20sex%20characteristics,cycle%2C%20and%20increased%20body%20fat

https://en.wikipedia.org/wiki/Secondary_sex_characteristic

http://laserlightskin.com/2013/03/is-it-safe-for-teenagers-to-get-laser-treatments/#:~:text=The%20accepted%20minimum%20age%20to,has%20begun%20her%20menstrual%20cycle.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *